Çelikten Evler

Coğrafya bize ne çok güzellikler sunuyor öyle değil mi? Topraktan havaya suya oksijene varıncaya kadar… Fakat burada bize düşen en büyük görev onu korumak. Korumak kadar kullanmak da aynı zamanda kullanırken tasarruflu olmak da… Doğa güzellikleri kadar acılarıyla önümüze çıkıyor elbette.

Doğal afetler zaman zaman canımızı yakıyor içimizi acıtıyor. Evet, bunlara karşı koyamayız ama bazı önlemler bizi hayata ve sevdiklerimize bağlar. Ülkemizin en büyük doğal sorunu olan deprem bu afetlerin başında geliyor. Deprem öldürmez diyor haberler; binalar öldürür. O zaman bize tek bir görev düşüyor; Sağlam zemine uygun depreme dayanıklı hafif binalar yapmak. İşte tam da bunu mümkün kılan bir sistem; hafif çelik yapı sistemleri.

Öncelikle sistemin işleyişine bir bakalım çeliğin nasıl esnek ve estetik bir hale geldiğine… Hafif çelik yapı sistemlerinde evinizin taşıyıcısı olan duvarlarınız galvanize çeliğin soğuk şekillendirilmesiyle işleniyor. Bu sistem; İşlem devam ederken kapı ve pencerelerinizin yapımına ve böylelikle zamandan tasarrufa da imkân sağlıyor.

Homojen izotropik insan inisiyatifi en düşük ve dayanıklılığın estetikle buluştuğu bu sistem hem dış cephe yalıtımını kolaylaştırırken hem de iç alanda %7 ila %10 oranında daha geniş mekânlar sunuyor. Duvarlarınızın kalınlığını siz seçebiliyorsunuz. Hatasız ve hasarsız yapılar insan inisiyatifini ortadan kaldırıyor.

Tasarımındaki geniş malzeme seçimi gelişen teknolojide yerini almış bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Hafif bir yapı deprem riskinin çok olduğu ülkemizde çok büyük özellik taşıyor. Yangına dayanıklı olması ısı yalıtımının her iklim tipine göre yapılıyor olması yapının cazibesini oldukça arttırıyor.

Çelik bir ev fikri sizin de ilginizi çekti öyle değil mi? Hafif kullanışlı estetik dayanıklı bir malzemeden yapılmış esnek kolonları ve kirişi olmayan geniş bir eve ne dersiniz? İşte hafif çelik yapı sistemleri size tam da böyle cazip bir teklif sunuyor. Bu sistem çeliğin tüm imkânlarını önünüze seriyor.

Yorum yapın