Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Antioksidan ve lif açısından zengin olan cennet hurmasının faydalarından bahsedeceğim. Özellikle diyet lifi ve kalori açısından zengin diyebiliriz. 100 gr cennet hurması da 3,6 gr lif ve 70 kalori bulunmaktadır. İçeriğine bakıldığında akla gelen ilk diyet meyvesi gelmektedir. Antioksidanların tamamını neredeyse içeriğinde bulunduran A vitamini bakımından da zengindir. İsterseniz cennet hurmasının faydalarını kısaca anlatalım.

Hani antioksidan kaynağı demiştik vücuda faydalı antioksidanları içerdiğinden özellikle savunma sistemini koruyucudur. Ayrıca yaşlılarda giderek görme sorunları olduğu için yaşlıların bol bol yemesi gerektiği meyvedir göz sağlığına iyi gelmektedir.
Günlük 100 gr cennet hurması vücudun %12,52 C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. C vitamini kaynağı olması vücut direncini artırması demektir.

Cennet Hurması Nelere İyi Gelir?

Bakır ve fosfor bakımından da zengin olan cennet hurmasının 100 gramı vücudun günlük %15 mangan %12 bakır ihtiyacını karşılamaktadır. Bakır vücudun savunma sistemini güçlendirmekte ve bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca bakır ve mangan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır.

Cennet hurması kabızlığı önler lif içeriği sayesinde bağırsak sistemini çalıştırır. Ayrıca barsak sendromunu engellemektedir. Yani lif oranın yüksek olması bağırsaklarda oluşacak sorunları engellemektedir. Kalp sağlığını korur, hipertansiyonu önler. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşır.

Şeker hastaları cennet hurması tüketirken dikkatli olmaları gerekir çünkü karbonhidrat içeriğinin yüksek olması kan şekerini yükseltmektedir. Diyabet hastaları ara öğünde yalnızca yarım cennet hurması tüketebilirler. Orta boy seçerek sadece yarısını tüketmelidirler.

Yorum yapın