Cep Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın

Son model bir cep telefonuna sahipsiniz. İçerisinde yok yok. Navigasyon,bluetooth, Wi-Fi, facebook arayüzü, yüksek çözünürlüklü kamera vs. Bütün bu üst düzey olanakların yanında aslında çok önemli bir probleminiz var. Batarya. Daha düz bir tabirle ” pil “.

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak amacıyla üretilen çoğu telefon bir tek pil konusunda teknolojinin hızına bir türlü yetişememektedir. Eğer kaliteli bir telefona sahip iseniz telefonunuzun pil ömrü en fazla 2 gündür. Cihazınızın özelliklerine bağlı olarak bu ömür bazen yarım güne kadar düşebilmektedir.

Peki cep telefonunuzun pilinin çabuk bitmemesi , pil ömrünü uzatmak yada pilinizden uzun süre fayda sağlamak için neler yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü ? Biz sizin için düşündük ve bu yazıyı hazırladık. Haydi neler yapmalıymışız bir göz atalım.

 • Pilinizin çabuk bitmesinin en büyük nedenlerinden biri yazılım hataları’ dır. Bu yüzden cep telefonunuzun işletim sisteminin güncellemesini mutlaka yapın yada yaptırın.
 • Telefonunuzun bekleme anında hangi programları çalıştırdığını kontrol edin. Özellikle Bluetooth ve Wi-Fi gibi işlemler devamlı bir bağlantı noktası arama halinde olduğundan dolayı, bu işlevleri sadece ihtiyacınız olduğunda kullanmaya özen gösterin.
 • Eğer GPS’ e sahip bir telefonunuz varsa bu işlevi mutlaka ama mutlaka gerektiğinde kullanının. GPS’ in arka planda çalışıyor olması işlemciyi oldukça fazla kullandığından pilinizin çabuk bitmesine neden olmaktadır.
 • Telefonunuzu eğer kullanmıyorsanız mutlaka StandBy bekleme konumuna getiriniz. Akıllı telefonlarda pili en çok harcayanlardan biri de ekran ışığının devamlı açık kalmasıdır.
 • Kablosuz ağ olan yerlerde bulunuyorsanız mutlaka Wi-Fi kullanın. Wi-Fi olmayan yerlerde internete girmek isterseniz EDGE özelliği aktif olur. Bu da daha fazla enerji kaybı demektir. 3G yeterli olmadığı yerlerde 2G kullanmaya özen gösterin.
 • Ortam sıcaklığının piller için önemli olduğunu biliyormuydunuz ? En verimli pil çalışma ısısı 20 derece civarıdır.Yazın 35 ve üstü, kışın ise eksi derecelerde telinizi kullanmamaya özen gösterin.
 • Ekranınızın anasayfasında kullandığınız widget’ leri sınırlı sayıda tutun. Widget’ler devamlı güncelleme işlemi yaptıklarından dolayı çok enerji harcarlar.
 • Eğer telefonunuzun çekmedği bir bölgedeyseniz telefonunuzu kapatın. Çünkü çekim alanının zayıf olduğu bölgelerde telefonlar bağlanmak için daha fazla enerji harcarlar.
 • İnternet üzerinden video yada müzik dinlemeniz devamlı veri alışverişine neden olduğu için pilinizin hızlı azalmasına neden olur.
 • Akıllı telefonlar hangi programların ne kadar pil harcadığını gösteren işlevlere sahiptir. Bu işlevi inceleyerek kullanmadığınız programları kapatarak pilden tasarruf edebilirsiniz.
 • En önemli etmen ekran parlaklığındır. Ekran parlaklığınızı mutlaka ayarlamayı ihmal etmeyin.
 • Ekran koruyucunuzun aktif olma süresini oldukça kısa tutunuz. Koruma ne kadar çabuk aktif hale geçerse,ekran kadar az enerji harcayacaktır.
 • Mutlaka arka planda çalışan programlarınızı kontrol edin ve gereksiz olanları kapatıın. Siz farketmeden arka planda çalışan programlar yüksek enerji akybına neden olacaktır.
 • Eğer ücretsiz diye reklam içeren uygulamaları tercih ediyorsanız, uygulama esnasında mutlaka reklamları kapatın. Veri alışverişi yüzünden pilinizi harcama ihtimali oldukça yüksektir.
 • Eğer pilden yeterli verimi alamadığınızı düşünüyorsanız, akıllı telefonların sahip olduğu enerji tasarruf modunu kullanmanızı öneririz.
 • Bir dosya indirme işlemi yapacaksanız, bu dosyayı bilgisayarınıza indirmenizi ve sonra buradan USB ile telefonunuza aktarmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bütün bu yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala pek bir değişiklik yok ise size en güvenilir ve en uzun süre yardımcı olacak bu yöntemi denemenizi öneririm. Telefonunuza uygun ekstradan bir pil daha edinin. Diğeri bittiğinde yedek pilinizi kullanarak daha uzun pil ömrüne sahip olursunuz.

Belirttiğimiz önlemler umarım işinize yarar. Zira pil hepimizin ortak sorunu.

Yorum yapın