Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçok insan zayıflamak uğruna çeşit çeşit yollar deneyebilirler. Bazıları denedikleri bu yöntemlerden sonuç alırken bazıları ise alamamaktadır. Keşke tek bir ürün olsa da herkes bu ürünün yararlarından faydalanabilse. Herkesin böyle bir hayal kurduğuna eminim. Bu nedenle birçok kişide işe yarayan Chia tohumu hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Chia tohumu nedir? Zayıflatır mı? gibi sorulara cevap vereceğimiz bu yazıda Chia tohumunun yararları hakkında da ufak çaplı detaylar paylaşacağız. Chia tohumu ve özellikleri yazımızın devamında bulunuyor.

Chia tohumu içerdiği protein, yağ ve lif bakımından zengindir ancak burada ön plana çıkan ise omega 3’tür. Bünyesinde çok zengin omega 3 barındırır. Öyle ki günlük olarak kullandığınız yarım çay bardağı Chia tohumu sizlere 140 kalori, 4 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 9 gram yağ verir. Aynı zamanda 11 gram lif barındırdığı bilinmektedir. Günlük olarak tüketeceğiniz Chia tohumu 100 gram kullanımında sizlerin demir, kalsiyum ve vitamin ihtiyacınızı karşılar.

Gelelim bir sorumuza ve cevabına: Chia tohumu zayıflatır mı?

Chia tohumu direkt olarak zayıflatmaz. Bunu yapılan araştırmalar sonucunda söylüyoruz. Chia tohumu barındırdığı kalori ve yağ ile tek başına zayıflatmaz ancak zayıflamaya yardımcı olur. Yani resmen olmasa da kısmen Chia tohumu zayıflatır. Chia tohumunu nereden satın alabilirim gibi bir sorunuz varsa size en uygun ve en etkili satış yerleri olan aktarları örnek gösterebiliriz. Son zamanlarda kullanımı hızla yayılması ve faydaları hakkında edinilen bilgilerin artması Chia tohumunu aktarlara da sokmuştur.

Chia tohumu antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanın yararlarını neredeyse herkes bilmektedir. Hemen her yerde faydalarından bahsedilen bu tohum gerçekten de oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

İçerdiği kalsiyum oranını en güzel şu şekilde örnekleyebiliriz: Süt, Chia tohumunun neredeyse 1/5 oranında kalsiyum içerir. Yani bu da demek oluyor ki Chia tohumu sütten 5 kat daha fazla kalsiyuma sahiptir.

Zararları hakkında birçok şey söylenen ve hakkında onlarca şey yazılıp çizilen gluten chia tohumunun içerisinde bulunmamaktadır.

Chia tohumu özellikle diyabet hastalarına önerilir. Kan şekerini düzenlediği bilindiği için şeker hastaları rahatlıkla kullanabilirler.

Omega 3 bakımından eksik olanlar ve ihtiyacı herkesten fazla olanlar Chia tohumunu kullanabilirler zira omega 3 oranı Chia tohumunda çok yüksektir.

Chia tohumu aynı zamanda lif ve protein bakımından oldukça zengindir. Özellikle spor yapanlar ve vücut geliştirmeyle ilgilenenler Chia tohumunu günlük olarak kullanmalıdırlar.

Demir eksikliği bulunanlar ıspanaktan aldıkları demir takviyesinin 3 katını Chia tohumundan alabilirler zira Chia tohumu ıspanağa göre 3 kat daha fazla demir içermektedir.

Chia tohumu kabızlıkla savaşır ve kısa sürede önler. Ayrıca sindirim sistemini düzenler ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu nedenle daha hızlı kilo verebilir ve kabızlık problemi yaşamazsınız.

Omega 3’ün beyin için ne kadar yararlı olduğunu biliyoruz. Çok yüksek oranda omega 3 yağ asidi içermesi de beyin sağlığına çok iyi gelmektedir. Omega 3 aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Bu nedenle Chia tohumu beyne ve kalbe çok yararlıdır.

3 buçuk çay kaşığı Chia tohumu günlük fosfor ihtiyacınızın %50’sini karşılar.
Çok yüksek kalori içerdiği için sizin daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Böylece yan aktiviteler yardımı ile Chia tohumu kullanıldığında çok daha hızlı kilo verirsiniz.

İçerdiği C vitamini bolluğu sayesinde portakalın önüne geçmektedir. Günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bünyesinde kolesterol asla ve asla içermez.

Peki bu kadar yararı olan Chia tohumu nasıl kullanılır?

  • Bir fincan su
  • 2 Çay kaşığı Chia tohumu

Gerekli olan malzemeler bu kadar basittir. Öncelikle:

Bir fincan suyun içerisinde 2 çay kaşığı Chia tohumumuzu atalım. Daha sonra bu karışımı 10 dakikalık bir beklemeye alalım. 10. dakikadan sonra Chia tohumu karışımımız hazır. Her yemekten 15 dakika önce içmek sizlerin daha az yemek yemenize olanak sağlayacaktır. Böylece daha az yiyip daha hızlı kilo vereceksiniz.

Yorum yapın