Chung Hing Sam Lam (1994) Film İncelemesi

Wong Kar Wai’nin (ya da Kar Wai Wong) ilk dönem filmlerinden olan Chungking Express iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde polis memuru olan No 223’üm, ikincisinde de No 663’ün hikayesini seyrediyoruz.No 223, suçlu kovaladığı akşamlardan birisinde Sarı Peruklu bir kadınla çarpışır ve yoluna devam eder. No 223 bir süre önce ayrıldığı sevgilisini “belki geri döner” umuduyla beklemektedir.

223, 1 Mayıs doğumludur. Sevgilisi May ile 1 Nisan’da ayrılmışlardır ve 223 her gün son kullanma tarihi 1 Mayıs olan ananas konservesi almaktadır. 223’e göre 1 Mayıs’a kadar May, ona geri dönmezse May’in aşkının son kullanma tarihi de geçmiş olacaktır.

Ayrıca 223 düzenli olarak futbol sahasına gidip koşu yapmaktadır. Böylece vücudundaki fazla teri boşaltmaktadır.Yani, vücudunda gözyaşı dökmesini gerektirecek fazla sıvılardan kurtulmaktadır. Böyle de garip bir polistir işte 223.Diğer yandan Sarı Peruklu, Hintli göçmenlerle yaptığı iş sonucu kazıklanmıştır ve ufak tefek bağlantılarını kullanıp bunun sebebini öğrenmeye çalışmaktadır. Bunun zor olduğunu görünce de dinsizin hakkından imansız gelir hesabı silahına davranıp, amiyane tabirle mekan basmaya gider. Çatışma ve kovalamacanın ardından da ilk gördüğü bara atar kendisini.
Bu sırada hayli melankolik, az buçuk nevrotik polisimiz 223 içkileri peşi sıra fondiplerken “İçeriye ilk giren kadına aşık olacağım!” diye söz verir kendi kendisine. Tam da o sırada içeriye Sarı Peruklu girer. 223 şansını denemek için Sarı Peruklu’nun yanına gider ve ona ananas sevip sevmediğini sorar. Böylece ufak bir sohbet başlamış olur fakat Sarı Peruklu havasında olmadığı için pek yüz vermez. Ama yine de gecenin sonunda bardan birlikte ayrılırlar. Bir otele giderler. Sarı Peruklu uyurken 223 bir şeyler atıştırır ve iki tane eski film seyreder.

“Hatıralar kutulansaydı, onların da son kullanma tarihi olur muydu? Eğer öyleyse, asırlar boyu bozulmamalarını isterdim.”
İkinci bölümün kahramanı 663, görev yerine yakın olduğu için her akşam gittiği büfeye tekrar gider ve orada Faye ile karşılaşır. Faye, sürekli California Dreamin dinleyip California’ya gitme hayalleri kuran bir kızdır. Bunun için para biriktirmektedir.
663 numaralı polisimiz de meslektaşı 223 gibi aşk acısı çekmektedir. Hostes olan sevgilisi tarafından sebepsiz yere terk edilmiştir. Bu terk edilmenin evdeki cansız eşyalarla konuşmak gibi tepkimeleri olmuştur.Bir gün hostes çıkagelir ve 663’ün uğrak mekanı olan büfeye gelerek bir zarf bırakır ve onu 663’e vermelerini söyler. Ertesi gün Faye, 663’e mektuptan bahseder fakat 663 mektubu sonra alacağını söyler. O zamana kadar büfedeki herkes mektubu okumuştur. Zarfın içinde bir de anahtar vardır ve bu anahtarlar 663’ün evinin anahtarlarıdır.

Gel zaman git zaman 663’ten hoşlanmaya başlayan Faye, faturaları yatırmak bahanesiyle ayrıldığı büfeden çıkıp 663’ün evine gider. Bu durum zamanla alışkanlık yapar ve Faye her eve gidişinde temizlik yapar, eski eşyaları yenileriyle değiştirir ve yalnızlık çeken akvaryumdaki balıklara arkadaşlar alır. Fakat tüm bu değişiklikler terk eden hostesin acısını unutamamış olan 663’ün dikkatini çekmemektedir. Ortalıkta nelerin döndüğünü Faye’i evinde yakaladığında anlar ve o akşam Faye’i California Restoran’a davet eder.
Ertesi akşam Faye restorana gelmez. Onun yerine büfedeki patronu vasıtasıyla 663’e bir zarf gönderir. Fakat 663 mektubu açmak yerine çöpe atar. Daha sonra bundan pişman olup zarfı çöpten alır fakat zarf yağmurda ıslandığı için mürekkep dağılmıştır ve mektuptaki çok önemli bir yer okunmamaktadır. 663 bu yerin neresi olduğunu hep merak edecektir.1 yıl sonra Faye hostes olarak büfeye geri dönmüştür. Büfenin sahibi artık 663 numaralı polisimizdir.

Müthiş bir romantik dram. Ben bu filmi acayip sevdim. Wong Kar Wai’nin In the Mood for Love ve 2006’sında hüzne boğulduğumdan (severim hüzne boğulmayı) biraz daha yumuşak bir filmini izlemek iyi geldi. Eğlenceli olduğu kadar da hüzünlü bir film ayrıca. İlk bölümü daha çok sevdim. 223’ün iç sesleri daha şiirseldi. Acı konusunda 663 ile başa baş giderler fakat 223’ün varoluşsal krizleri daha yakışıklı gözüktü bana.
En sevdiğimiz çekik gözlülerden olan Tony Leung abimiz 663’ü, yakışıklılık konusunda tur bindirebilme ihtimali olan Takeshi Kaneshiro ise 223’ü canlandırıyor. 663’e gönlünü kaptıran Faye rolünde de gencecik, kısa saçlı, mıknatıs gibi çekici bir Faye Wong var.

Yorum yapın