Çiçek Çeşitleri ve Çiçek İsimleri Neler?

Anemon

Anemon, adını “anemos” dan, rüzgar için Yunanca kelimesinden alır. Bazen rüzgar çiçeği de denir. Bu çok yıllık çiçeklerin uzun sapları ve çeşitli renklerde yaprakları vardır. Yaprakları küçük ve yuvarlaktır. Çoğu çiçek başları yaklaşık beş veya altı yapraktan oluşur. Anemonlar, İsrail, Japonya ve İngiltere gibi çeşitli ülkelerde yabani olarak yetişir.

Türleri

Anemon, Ranunculaceae familyasının üyeleridir. 150’den fazla türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olan türleri kardelen Anemon (Anemone sylvestris), Japon Anemon (Anemone hupehensis) ve Yunan anemon (Anemone blanda) dur.

Biliyor musun?

  • Efsaneye göre, Yunan tanrıçası Afrodit, tanrı Adonis’in ölümü için yas tutar ve göz yaşları toprağa düşer ve anemonlara hayat verir.
  • Bazı efsaneler, sihirli perilerin gün batımından sonra anemon yaprakları altında yataklarını yaptıklarını işlemişlerdir.

Karanfil

Botanik adı Dianthus olan karanfil, ilahi çiçek anlamına gelir. Karanfil standart olarak büyük bir çiçek veya çok sayıda küçük çiçek içeren şekle sahiptir. Özellikle kırmızı, pembe ve turuncu olmak üzere çok çeşitli renklerde mevcuttur. Karanfillerin Akdeniz’e özgü olduğu, ancak son 2000 yıldaki yoğun ekimin kökenini belirlemeyi zorlaştırdığı düşünülmektedir.

Türleri
Karanfil, Caryophyllaceae familyasının bir üyesidir.

Biliyor musun?

  • Kırmızı karanfil bir acıyı en derinden paylaşmanın buruk bir ifadesi,
  • Çizgililer anlamsızdır,
  • Sarı saçmadır,
  • Pembe ise bir kadının sevgisini temsil eder.

Sümbül

Botanik adı “Hyacinthus orientalis” dir. Sümbül adını Yunan mitolojisinden alır. Efsaneye göre, güneş tanrısı Apollon’un aşık olduğu Hyakinthos adında ki yakışıklı bir gencin ölmesi üzerine kanından yetişen bir çiçeğe sümbül isimini verdi ve onu ölümsüzleştirmek istedi.

Çok sayıda farklı çeşidi vardır. Bunlar arasında somon renkli olan Anna Marie, Pembe renkli çiçek açan Splendid Cornelia, beyaz çiçekleri olan Carnegie ve mavi çiçeklere sahip Delft Blue vardır. Bunlar en yaygın renklerdir, ancak diğer sıra dışı olanlar arasında mor, kırmızılar, lacivert, sarı ve turuncu renkli sümbüller de bulunmaktadır.

Sümbül Batı Avrupa’da beş yüz yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Bugün, Sümbül soğanı çoğunluğu ya Büyük Britanya ya da Hollanda’da yetiştirilmektedir.

Türler
Sümbül, Asparagaceae ailesinin bir üyesi olan Hyacinthus cinsine aittir.

Biliyor musun?
Antik Spartalılar, Sümbül onuruna üç günlük bir festival düzenledi. Her yaz düzenlenen festivalde ilahi kahraman olan Apollon’un yası tutulur ve sümbülün yani Hyakinthos’un yeniden doğuşu kutlanırdı.

Nergis

Yunan kelimesinde nergisin karşılığı olan ‘narcissus’, ‘uyuşukluk’ anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının sebebi ampulünde zehirli bir madde barındırmasıdır. Nergis çiçeği genellikle sarı veya beyazdır ve bazen iç kısmı ile yaprakları farklı bir renkte olabilir. Normalde Akdeniz’e özgü olan Nergis bitkisi, Çin’de ve Asya’da az sayıda yerli türün bulunduğu yerlerde de bulunabilmektedir.

Türler
Nergisin, birçok farklı tür ve çeşidinin yanı sıra yetiştirilen birçok meleze türe de sahiptir. En popüler Nergis bitkilerinin isimleri ise Paperwhite ve Jonquils’tir.

Biliyor musun?
Nergis, Galler’in ulusal amblemi olarak kullanılır. Geleneksel olarak 1 Mart tarihinde kutlanan St David Günü’nde negis motiflerini içeren giysiler giyilir hatta şehrin tamamı nergis ablem ve çiçekleriyle donatılır.

Bu çiçeğin ismi, bir sudaki kendi yansımasına aşık olan ve ona hayranlık duyan Narcissus adlı yakışıklı ve bir o kadarda kendini beğenmiş bir genç adamın Yunan efsanesinden geliyor. Narcissus hiç kimseyi beğenmeyen ve burnu havalı bir gençtir. Bir gün dağlarda gezerken ağaç ve yeşillikler arasında kaybolmuş bir su pınarı bulur. Eğilip su içmek istediğinde ise suyun berraklığında yansıyan yüzünü görür ve kendisine aşık olur. Narcissus bu kusursuz güzelliği gerçekten sevmiştir ve ona uzanıp dokunmak istemiştir fakat ne yaptıysa ona hiç bir zaman dokunamamıştır. Bunun üzerine sevdiğine ulaşmamasının verdiği üzüntüden sararıp solar ve ölür. Daha sonra periler Narcissos’un cesedinin bulunduğu yerde bir çiçek bulurlar: Nergis. O günden bu yana nergis kendini beğenmişliğin sembolüdür.

Zinya Çiçeği

Zinya Çiçeği kuru, sıcak hava koşullarıyla baş edebilen uzun ömürlü bir çiçektir. Çiçek, turuncu ve kırmızı gibi çeşitli renk çeşitlerine sahip ve bulundukları alanlarda arıları ve kelebekleri renk ve kokularıyla cezbetmektedir. Hızlı büyürler, 60 cm yüksekliğe ulaşırlar ve 75 cm’ye kadar yayılabilirler ve çoğu bahçe tasarımlarına uyum sağlarlar. Zinya Çiçeği, Kuzey Amerika’nın güney batısında, özellikle Meksika ve Güney Amerika ana vatanıdır. Bu bölgede bulunan sıcak, kuru havadan dolayı, çiçek tam güneşe yerleştirildiğinde gelişebilmektedir.

Yorum yapın