Çiçek Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Çiçek Hastalığı Nasıl Geçer?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çiçek hastalığı insanlar arasında sıklıkla görülmese de ortaya çıkınca pekte iyi sonuçları olmayan bir hastalıktır. Hem erkekler de hem de kadınlarda görülebilmektedir.

Çiçek hastalığı temel olarak enfeksiyöz diyebileceğimiz bir hastalıktır. Bu hastalığın iki türü bulunmaktadır. İlk olarak bakmak gerekirse tehlikeli olan türü variola major dur. Bu tür bir çiçek hastalığının insanlar üzerindeki tehlikeleri oldukça ağır sonuçlar doğurabilir. Ölüm oranı olarak yaklaşık %15 olarak belirlenmiştir.

Diğer bir çiçek hastalığı türü ise variola minor’dur. Bu tip çiçek hastalığında ise sonuçları daha hafiftir. Ölüm oranı % 0.2 seviyelerindedir. Çiçek hastalığına yakalandığınızı düşünüyor iseniz en yakın doktora gitmeniz önerilmektedir.

Çiçek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çiçek hastalığının kuluçka süresi 10 gün kadardır. Bu hastalığın ortaya çıkması son derece şiddetli olur. Hastalık başlangıçta şiddetli baş ağrısı ve kusma ile gelir ve yüksek ateş başlar daha sonraki dönemlerde hastalığın üçüncü gününde çiçek halini alır. Başlarda vücutta kızarıklık meydana gelir.

Hastanın vücudunda içi su dolu sivilce şeklinde kabarıklıklar meydana gelir. Devam eden süreçte 10 gibi bir süre zarfı sonra sivilceler patlar. Daha sonra 15 inci gün gibi ise ciltte kabuklaşma başlar ve cilt kurur. Hastalık devam eden süreçte 20 – 30 gün arasında ise kabuklar düşmeye başlar.

Çiçek Hastalığı Çeşitleri

Çiçek hastalığının üç tip çeşidi mevcuttur bu tipler;

  1. Basit tip çiçek hastalığı: Bu tip çiçek hastalığında genel olarak hastalık çok ağır geçmez biraz daha hafif geçer ve sivilceler arası açıktır yani sivilceler sık değildir.
  2. Şiddetli tip çiçek hastalığı: Bu tip çiçek hastalığında ise hastalık süreci oldukça ağırdır. Gidişat kötüdür ve sivilceler arası oldukça sıktır. Doktor kontrolü oldukça önemlidir.
  3. Kanamalı tip çiçek hastalığı: Çiçek hastalığının en ağır tipidir. Kanamalar görülür ve öldürücü çiçek hastalığı olarak öne çıkmaktadır. Doktor kontrolü çok önemlidir.

Çiçek Hastalığının Tedavisi

Genel olarak tedavisi olmayan bir hastalıktır. Çiçek hastalığı başlamış kişi karantinaya alınır ve göz bölgesi aralıklarla yıkanır.

Çocuklar da aşı yapılmalıdır ve zaman zaman bu tekrarlanmalıdır. Karantinaya alınmış kişilerle temas kuran kimselere malboran verilmesi iyi olacaktır. Bu ilacın önleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

Yorum yapın