Çilleri Yok Etmek İçin Ne Yapmalıyız?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çil dediğimiz küçük kahverengi lekeler, genellikle açık tenli, ela, mavi, kahverengi gözlü insanlarda daha sık görülen bir çeşit cilt lekesidir. İyi huylu ve genellikle küçük boyutludur. Ortalama 40 yaşından sonra gözle görülür bir şekilde azalmaya başlar.

Yazın güneşe maruz kalan bölgelerde; burunda, gözaltlarında, ellerde, sırtta ve göğüste daha sık görülmektedir. Yazın çoğalıp, kışın azalmaya başlarlar. Çillere sahip olan insanlar günün belirli saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermelidir (Öğlen 2-4 arası). Bir diğer önlem ise doğru güneş kremi kullanımıdır. Ekstra şapka, gözlük gibi materyaller de kullanılabilir.

Vücutta sahip olunan melanin miktarına göre çillerin tonu değişmektedir. Melanin, sadece insanların ten rengini değiştirmekle kalmayıp, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Çil renkleri insanın cilt yapısından dolayı değişmekle birlikte, açık sarı renkten koyu kahveye kadar birçok tonda bulunabilir.

Çil Tedavisinde Bazı Doğal Yöntemler

  • Maydanozlu Maske: Malzemeler; 1 demet maydanoz, 1 çay kaşığı sıkışmış limon suyu, 1 yemek kaşığı organik bal. Uygulamadan önce yüz iyice yıkanmalıdır. Maydanozlar sıcak suda 10-15 dakika bekletildikten sonra ince ince doğranmalı, havan yardımı ile ezilmelidir. Bir kaseye alıp, limon ve bal ilave dilerek karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile iyice yıkayın. Haftada 2 kez yapılabilir.
  • Keten Tohumu Tedavisi: 1-1,5 yemek kaşığı keten tohumu ile 1 su bardağı suyu iyice kaynatın. Kaseye alıp, bir köşede soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Çiller Yok Edilebilir Mi?

Düzenli cilt bakımları çillerden kurtulmamıza yardımcı olabilmektedir. Güneşlenme sonrası oluşan bu lekelerde çoğalmaya görüldüğünde, geç kalınmadan gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Doğal yöntemler de olduğu gibi öncelikli yapmanız gereken şey güneş kremi kullanımıdır. Uygun bir zamanda cildiye doktoruna gidilerek, doktor kontrolünde ilaçlar ve lazer tedavileri yapılabilir.

Bu tedavilerin seansları genellikle uzun sürdüğünden, iyileşme süreci de uzamaktadır. Sadece çil ile sınırlı kalmayıp, ciltteki birçok leke için kimyasal peeling uygulaması yapılmasında fayda vardır. Bu uygulamalardan bazıları tamamen yok etmemekle birlikte lekenin tonunu soldurur. Birçok insan da ki çiller genetik olduğundan tamamen geçmesi mümkün olmayabiliyor.

Yorum yapın