Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Harika bir cilt sadece bir DNA meselesi değildir. Edinmiş olduğunuz alışkanlıklar aynada gördükleriniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ancak hangi ürün incelemelerini okuduğunuza veya danıştığınız doktorlara bağlı olarak, nasıl nemlendireceğinizden, kendinizi UV ışınlarından nasıl koruyacağınıza kadar her konuda baş döndürücü sayıda görüş vardır. Sonuçta, cildinize bakmak tamamen kişiseldir. İşte tüm bu gürültüyü gidermek için aklınızda bulundurmanız gerekenleri bu yazımızda derledik.

Kadınlar İçin Cilt Bakımı

Cilt bakımı rutinini üç ana adımdan oluşur:

  • Temizleme – Yüzünüzü yıkamak.
  • Tonlama – Cildi dengelemek.
  • Nemlendirici – Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Herhangi bir cilt bakımı rutininin amacı, cildinizi en iyi şekilde çalışması için ayarlamak ve ayrıca üzerinde çalışmak istediğiniz herhangi bir alanda sorun gidermek veya hedef almaktır. San Francisco cilt bakımı uzmanı Kristina Holey, “Güzellik rutinleri, kendi içinizdeki değişiklikleri fark etmek için bir fırsattır” diyor. Vücudunuz yaşlanmayla birlikte değişmeye ihtiyacı olduğu için kullandığınız kozmetik ürünlerini de değiştirmeniz gerekir. Yine de “mesele mükemmellik yaratmakla ilgili değil” diye ekliyor. Bu üç kuralın cildinizi güçlendiren ve yaşamınızı temel alan günlük ritüeliniz olmasını sağlayın.

Cildinizi Schweiger Dermatology Group’ta Manhattan dermatolog olan Dr. Rachel Nazarian, cilt bakım ürünlerinin arkasındaki bilim uzun bir yol kat etti, ancak hala anında düzeltme diye bir şey yok. Bir ürünün faydasını görmek için zamana ihtiyacınız var, diyor. “Sonuçlar yalnızca tutarlı kullanım sonucu görülür” diye açıklıyor. Temel olarak, bir farkı görmek için bir ürünü günde bir veya iki kez en az altı hafta zamana yayarak kullanmaya çalışın.

Erkekler İçin Cilt Bakımı

Yaptığımız ve sonuç beklediğimiz her şeyde olduğu gibi, cilt bakımı tutarlılık gerektirir. Ancak ne yapacağınızı veya ne kullanacağınızı bilmiyorsanız, bir rutin geliştirmek ürkütücü görünebilir. Erkeklerin genellikle gözden kaçırdığı en önemli üç adımı sizlerle paylaşıyoruz.

İlk adım cildi temizlemektir. Erkeklerin doğru anladığı bir şey, her sabah yüzlerini yıkamamaktır. Bunun nedeni, çok fazla yıkamanın cildinizin doğal yağlarını bozabilmesidir. Ancak bu yalnızca her gece yıkarsanız işe yarar. Her güne temiz bir sayfa ile başlıyoruz, öyleyse neden cildinizin yeni bir notla bitmesine izin vermiyorsunuz? Gözeneklerinize gece boyunca kir girmesine izin vermeyin.

Yüzeydeki yağı azaltmaya yardımcı olması için tıraş etmeden önce hafif köpüklü bir temizleyici kullanmalısınız. Hassas bir cildiniz olmadığı sürece, gelişmiş bir tıraş deneyimi için peeling temizleyici ile hafif bir yıkama arasında geçiş yapabilirsiniz. Yağlı cildiniz varsa, sabah yüzünüzü temizlemek için sıcak bir havlu kullanabilirsiniz. Canlandırıcı bir destek için soğuk suyla çırpın.

İkinci adım cildi onarma. Oksidatif strese neden olan serbest radikaller sayesinde cildimiz zamanla yıpranıyor. Oksidatif stres vücudumuzun hava kirliliği, sigara içmek, endüstriyel kimyasallar ve UV ışınları gibi kötü etkilere olumsuz tepkisiyle ilgilidir. Eğer C vitamini gibi bir antioksidan serum kullanılırsa, hasarı azaltmaya yardımcı olur. Tıraş rutininizden sonra uygulayabilirsiniz.

Üçüncü adım nemlendirmek ve korumak. Sabah antioksidan serumunuzun ardından en az 30 SPF içeren bir nemlendirici kullanın. Güneş kremi sadece plaj veya doğa sporları için değildir. İşten sonra trene yürümek veya verandada bir bira yudumlamak gibi tesadüfi güneşe maruz kalma gibi basit aktiviteler bile birikir ve ciltte hasara neden olur.

Cildiniz kuru değilse geceleri nemlendirmeniz gerekmez! Nemlendirme, içme suyuna çok benzer. İhtiyacınız olduğunda yapın.

Çocuklar İçin Cilt Bakımı

Deri, insan vücudunun en büyük organıdır ve vücudumuzla çevre arasında bariyer görevi görür. Cildimize iyi bakmak sadece iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda bir sağlık meselesidir. Bir yetişkin olarak cildinizi temizlemez ve bakımını yapmazsanız, kesinlikle sıkıntı belirtileri gösterecektir. Çocukken cildimiz daha dayanıklıdır ve iyi cilt bakımı alışkanlıkları oluşturmaya başlamak için mükemmel bir zamandır.

Yorum yapın