Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ciltte oluşan lekelerin çözümünden öncesi bilinmesi gereken önemli faktörler vardır. Öncelikle cilt lekeleri oluşmadan önce cilde hakkettiği değerin verilmesi gerekmektedir.

Cildin nemli tutulması, güneş ışığından uzak tutulması gerekmektedir. Cilt lekelerine zarar veren en önemli faktörlerden birisi fazla güneş ışığına maruz kalmaktır. Cilt lekelerine çare bulmadan önce cilt bu zararlardan uzak tutulursa daha mantıklı davranılmış olacaktır.

Cilt Lekelerini Önlemenin Yolları

  • Güneşe karşı hassas olan kişilerin mutlaka cilt yapılarına uygun güneş kremi kullanmaları gerekmektedir.
  • Cilt lekesi oluşumunu etkileyen zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Cilt lekeleri için özel maskeler yapılmalıdır.
  • Düzenli su tüketimi cilt lekelerinin oluşumunu engelleyecektir. Yeteri kadar su tüketen kişi vücudunun nem ihtiyacını karşılamış olacaktır.
  • Cilde yapılan en önemli haksızlık cildin nemlenmemesidir. Her gün maske uygulansa dahi iyi nemlenmeyen cilt kuruyacak ve cilt lekesi oluşumunu tetikleyecektir. Mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici edinmelisiniz. Her gece nemlenen ciltte leke oluşmayacaktır.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maskeler

Cilde uygulanacak en güzel maskeler doğal ürünlerden elde dilen maskelerdir. Doğal maske uygulanan cilt yenilenir, canlanır ve kirlerden arınır. Doğanın mucizelerinden yararlanılarak uygulanabilen bu maskeler cilt lekeleriniz için en etkili çözümlerdir.

Limon maskesi; Limon maskesi için gerekli olan malzeme 1 adet limon bir miktar bebek pudrası olacaktır. Bebek pudrası ve limonu krem kıvamına gelene kadar karıştırmanız ve yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Her gün düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Salatalık maskesi; 1 adet salatalığın yarısını dilimleyerek diğer yarısının da suyunu çıkartmalısınız. Salatalık suyu ile yüzünüze peeling yaparak cildinizi nemlendirmelisiniz. Dilimlediğiniz salatalıkları göz altlarınıza koyarak göz altı morluklarınız için ideal bir çözüm yaratabilirsiniz. Her gün uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

Kil maskesi; Aktarlardan rahatlıkla ulaşabileceğiniz yeşil kilinizi bir soda ile yeteri kadar ayarladıktan sonra yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayıp mutlaka nemlendirici ile cildinizi rahatlatmalısınız. Hafta da bir kez uygulayabilirsiniz.

Bal ve limon; En mükemmel çözümler doğal malzemelerden yapılan maskelerdir. 1 miktar balın içine birkaç dilim limon sıkarak cildinize sürmeniz yeterli olacaktır. Haftada iki kez uygulayabileceğiniz maskeniz hem cildinizi canlandıracak hem de cilt lekelerinizi önleyecektir.

Yorum yapın