Çin Başbakanı Wen Jiabao’dan Tespitler Neler?

Geçtiğimiz günlerde Çin başbakanı Wen Jiabao’nun Çin ekonomisi hakkında yaptığı açıklamaları inceledim ve burada paylaşmak istedim. Jiabao, ülkenin iyileştirme girişimlerinin ekonomik gelişmenin hızlı olmasını sağlamak ve sabit kalmaya rağmen yurt içinde ve yurt dışında meydan okuması için yararlı olduğunu belirtti.

Wen Jiabao, araştırma için üç günlüğüne gittiği doğu Jiangsu ve Shanghay gezileri sonrasında tekrar açıklama yaptı. Gezi sırasında birçok meslek grubundan insanla görüşen Wen, ülke ekonomisinin beklenen yönde geliştiğini belirtirken, enflasyonla mücadelenin tüm devletlerin başlıca görevi olduğunun ve tüm endüstriler ile halk için uygun fiyat artışı yapılması gerektiğinin altını çizdi. Tarıma elverişli toprakların korunması gerektiğini de sözlerine ekleyen Wen, yaptığı gezi sırasında Jiangsu halkına; gelişmemiş olan kuzey bölümüne ve zengin güney bölümüne durumlarını sordu ve eksiklikleri, gelişmeleri tüm açıklığıyla inceledi.

Çin’in önde gelen ekonomistlerinden Li Yining’in yaptığı açıklamadan önemli olan bir noktaya değinmek istiyorum. Li, Çin’in enflasyonla mücadele ederken stagflasyona karşı tetikte olması gerektiğini ve Çin’in bu konuda mücadele halinde olduğunu vurguladı.

Yorum yapın