Çin Blogları Hakkında Tespitler 

Batılı gazeteciler sık sık, Çinli blogcuların otoriteyle mücadele etme ve Çin resmi medyasında yer alan propagandaya alternatif bir ses oluşturma yetenekleriyle ilgili olarak yazılar yazdılar. Bu tanımlama Çin’in geniş blog dünyası için ne kadar doğru?

Middlebury Üniversitesi’nde asistan profesör olarak görev yapan Ashley Esarey, Çinli bloglarla ilgili siyasi tartışmayı sayılarla ortaya koydu. Siyasi ve haber içerikli yaklaşık 500 Çinli blogun 2006 yılına ait içeriklerini inceledi. Bu araştırmasını, Çin’in büyük gazeteleriyle yaptığı benzer bir içerik araştırmasıyla karşılaştırdı.

Gözlemlerine dayanarak, Çinli blogcuların şöhretlerinin hakkını verdiklerini keşfetti. İncelediği Çinli blogların %61’ine yakını, Çin medyasınınsa sadece %19’u olumsuz eleştiri barındıyordu. (Dikkat çeken şekilde, şirketler; ulusal olaylar ve hükümetle beraber blogcuların en çok eleştirdiği konulardan biriydi)

Çin bloglarında eleştiri

Diğer ülkelerle ilgili eleştiriler: %2
Tekil bireylerle ilgili eleştiriler: %2
Şirketlerle ilgili…. %10
Ünlülerle ilgili….%4
Yerel olaylarla ilgili…%5
Ulusal olaylarla ilgili…%14
Yerel yönetimle ilgili kapalı eleştiriler…%2
Yerel yönetimle ilgili açık eleştiriler…%2
Yerel yöneticiyle ilgili eleştiri..%0
Hükümetle ilgili kapalı eleştiriler…%12
Hükümetle ilgili açık eleştiriler….%8
Devlet başkanıyla ilgili kapalı eleştiri…%0
Eleştiri içermeyenler…%39

Benzer şekilde blogların %36’sı, gazetelerin ise %5’i çoğulculuğa (iki karşıt bakış açısı) sahip. Bu arada, blogların %4’ünde ulusal propaganda yapılırken, bu oran gazetelerde %21.

Araştırmasına göre çok az blog etki sahibi. Blogların sadece %5’i, 100 veya daha fazla başka blogda link verilecek kadar etkili.

Esarey araştırmasının, blog yazmanın devletin söylemleri üzerindeki kontrolünü zayıflattığını gösterdiğini belirtiyor. Peki o zaman devrim bloglanacak mı? “O kadar hızlı değil” diyor Esarey. Bloglar daha geniş siyasi katılımın bir habercisidir ama illa ki devrimin değil.

En eleştirel blog yazılarının geceyarısı ile sabah 04.00 arasında yazıldığını da belirtiyor.

Yorum yapın