Çin De Başarıyı 4 Yılda Sabırla Yakaladık

Yukarıda yazmış olduğum bu cümle Fındık Tanıtım Grubu Çin sorumlusu Pınar Dedeoğlu hanıma ait. Kendisiyle Shanghai Unlu mamülleri fuarında karşılaştık ve konuşma fırsatı bulduk.

Çin’e ihracat yapmak isteyen iş adamlarına yönelik ve Fındık Tanıtım Grubu (FTG) hakkında, kendisiyle daha kapsamlı ropörtaj yapacağız. Biz bugün Pınar hanım dan aldığımız tüyoları paylaşacağız. Fındık Tanıtım Grubu Çin pazarını 2001 de keşfeder, ama Çin’de var olmaları, planlı programlı çalışmaları 2005 yılında başlar.

Pınar hanım o zamandan beri FTG nin başında, Çin’de olmayan bir ürün olan Fındığı Çinlilere anlatmakla görevlendirilmiş. Biz kendisiyle konuşurken Fındığı çocuğunu anlatır gibi anlatıyor. Çinlilere fındığın nerelerde kullanıldığını, hangi üründe nasıl kullanıldığını hep FTG anlatmış.

Pınar hanım hemen bana Holiland ile yaptıkları iş birliğinin broşürünü gösteriyor. Holiland, Çin’de 800 şubesi bulunan pastahaneler zinciri ve FTG Holiland ile iş birliği yaparak fındıklı iki farklı ürün geliştirmiş. FTG nin başarıları bunlarla da sınırlı değil, burada çikolatalarda, dondurmalarda da FTG nin fındıkları kullanılıyor.

Çinlilerin fındık ürettiklerini hatırlatıyoruz Pınar hanıma bir an için iç geçiriyor. Maalesef diyor Çinliler de fındık üretmeye başladı. Kendisi Çinlilerin fındık yetiştirdiği bölgeye gitmiş ama iklim bizim iklim gibi elverişli değil diyor. Fındıkları bizim fındık gibi yağlı değilmiş. FTG nin Çin’deki rakibi şuan için Amerikan fındığıymış.

FTG şu sıralar yeni ürün geliştirmekte uğraşıyormuş, Pınar hanım bize her sene sabırla bir alana yoğunlaştık diyor. Yeni ürün hakkında ben şimdilik bilgi vermeyeceğim, Pınar hanım bu konu da Çin’deki alanındaki en büyük şirket ile iş birliği yaptıklarını ve Türkiye’den de bir uzmanın Çin’e gelip bu konuda çalışacağını söyledi.

FTG her sene satışlarını, yükselen bir ivme ile artırmış, 4 sene de Çinlilerin bilmediği fındığı Çinlilere anlatmış. Hatta Çin’de fındık, FTG nin bulmuş olduğu isim olan Zhenzi olarak adlandırılıyor.

Pınar hanıma ve Fındık Tanıtım Grubuna başarılar diliyor, keyifli sohbet için kendisine birkez daha teşekkür ediyoruz.

Yorum yapın