Çin De Evde Kalanlar İçin Eş Pazarı

Çin’de evde kalan kız ve erkekler için, Çin’in her tarafında kurulan pazarlar vardır. Eş arayacak zamanı olmayan kız ve erkeklerin, anneleri yada babaları bu pazarlarda çocuklarına eş ararlar.

Shanghai da Shanghai sanat müzesine giderken bir kalabalık gördük, bu ne kalabalık derken, ağaçlara asılmış kağıtlar, iki ağaç arasına ip geçirilmiş ipe asılı dosya kağıtları dikkatimizi çekti. Kağıtlarda, kızının yada oğlunun fotoğrafı, yaşı, yaptığı iş, aylık geliri, eğitimi gibi birçok husus yer alıyor hatta telefon numaraları bile var güzel hatunların.

Zamanı olmayan çok meşkul olan bu geçnlerin aileleri, oğullarının kızlarının geleceklerinde evde kalmalarından korktuklarından onların yerine bu pazarlarda onlara uygun eş arıyorlar. İki aile mutabık kaldıklarında çocuklarını görüştürüyorlar, gençler birbirlerini beğenip anlaşırlarsa, ailelerinin de hergün bu yerlere gelmesi son buluyor.

Biz de fotoğraflardan güzel kızların telefon numaralarını tam cep telefonumuza kaydediyorduk ki, bir anda kendimizi bu pazarın dışında bulduk.

Shanghai daki bu pazar yağmurun yapmadığı her gün var, ama bazı illerde ayda bir büyük duyurularla yapılan pazarlar oluyormuş. Kim korkar evde kalmaktan.

Yorum yapın