Çin Krizde Alım Atağına Geçti

Çin krizi fırsat bilerek 15 milyar dolar ile Avrupa pazarından kriz nedeniyle nispeten ucuzlayan malları toplamaya 200 kişilik bir iş adamı heyeti ile gitti.

Çin Ticaret Bakanı Chen De Ming öncülüğünde, 200 kişilik bir ekiple, Almanya, İsveç, ispanya ve İngiltere de ticari temaslar bulunmak üzere yola çıkıldı. Bu ziyaretlerde yaklaşık 15 milyar dolarlık bir satın alma olacağı ön görülüyor.

Gezinin ilk ayağı olan Almanya’da makine teçhizatı, elektronik ve otomotiv sektörlerinde toplam 37 sözleşme imzalandı ve 14 milyar dolarlık bir alım gerçekleşti. Mal alınan firmalar arasında Mercedes ve BMW de bulunuyor. Çinli gazeteler bugün, ticaret heyetinin 37 bin BMW ve 27 bin Mercedes otomobil alma konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşmaların imza töreninden sonra iki ülkenin 450 kadar iş adamının katıldığı “Ticareti serbestleştirme ve iş birliğini geliştirme” adlı bir forum düzenlendi.

Çin heyetinin ikinci durağı İsviçre, Çin ticaret bakanı Chen De ming yaptığı açıklamada bu ülkede 300 milyon dolarlık bir alım gerçekleştireceklerini, İsviçre ile hassas makine, ilaç ve kimyasal endüstri alanında iş birliklerini geliştireceklerini söyledi. Çin heyeti, demir yolu malzemesi ile zeytin yağı alanında da anlaşmalar yapması bekleniyor. Aynı zamanda Çin ticaret heyeti İngiltere’den de 3 bin jaguar ve 6 bin Land Rover marka otomobil alacak, İngiltere ile toplam 615 milyon dolarlık bir anlaşma yapacak. Çin ticaret heyetinin rotasında ispanyada bulunuyor.

Bir gün Türkiye’ye de uğramaları dileğiyle.

Yorum yapın