Çin Lüks Ürün Pazarı Krizde De Büyüdü

Lüks ürün satan firmalar dünyanın her tarafında satışları bir önceki yıla göre düşerken Çin’de büyüme gösterdi. Çin birçok konu da hala daha bakir ama firmalar Çin’deki fırsatlar kaçmadan, pazar doygunluğa ulaşmadan Çin planlarını hayata geçirmesi gerekiyor.

Lüks ürün pazarına Çin’de Fransızlar hakim, ama bu pazarı diğer ülkeler Fransızlara kaptırma niyetinde değiller. Son zamanlarda İtalyan ve İspanyol firmalarda pazarda aktif durumdalar.

Lüks ürün firmaları Çin’de büyüdü

Dünyanın en büyük lüks ürün firması Fransız LVMH, 2009 yılında Avrupa’da %5, Amerika’da %13, Japonya’da %20 küçüldü ama Çin’de krize rağmen %4 büyüme gösterdi. 2009 yılında Fransız kozmetik firması L’oreal dünya genelinde %1,4 büyürken, Çin’de %13.9 büyüdü.

Çin lüks pazarını Fransızların elinde

2010 yılında Çin halkı üzerinde yapılan araştırmaya göre en iyi lüks marka Louis Vuitton seçildi. Sektörel olarak bakıldığında, en iyi mücevher Cartier, en iyi ithal alkol Louis XIII, en iyi şarap Mot & Chandon, moda aksesuarları için Hermes ve kozmetikte ise Chanel seçildi.

250 milyon kişi lüks ürün tüketiyor

Çin lüks ürün tüketiminde Amerikayı geçerek, Japonya’nın ardından ikincilik koltuğuna oturdu. Çin marka stratejisi derneğine göre, Çin’de 250 milyon kişinin lüks ürün aldığı düşünülüyor. 2009 yılında Çin lüks ürün pazarı 8.6 milyar dolar oldu, bu rakam yaklaşık olarak dünya lüks pazarının %25 ini tekabül ediyor. Yükselen hayat şartları ve genç nüfusun etkisiyle Çin’in gelecekte dünya lüks pazarında bir numara olacağı tahmin ediliyor. Dünya lüks tüketiminde bir numara olan Japonya aynı zamanda en hızlı yaşlanan toplum olduğundan Çin’in yakın zamanda Japonya’yı tahtından indireceği ön görülüyor.

İşini büyütmek isteyen, Çin planlarını ertelemesin

İşini büyütmek isteyen firmaların Çin’i bir an önce keşfetmesi ve Çin planlarını ertelememeleri gerekiyor. Basında şaşalı Çin haberlerini okurken burada pazara her gün bilmediğiniz dünyanın ücra köşelerinden rakiplerinizin girmek için çalışma yaptıklarını, Çin pazarına girdiklerini unutmayın. Çin planlarınızı ne kadar ertelerseniz, pazara girmeniz o kadar zorlanacak ve daha maliyetli olacaktır.

Yorum yapın