Çin Shanghai Cuisine Festivali

Shanghai da bu hafta sonu düzenlenen “The Cuisine Festival” e katıldım, birçok büyük firmanın ilgi gösterdiği bu etkinliğin bilet fiyatları standart 120 RMB (26,1 TL) VIP 500 RMB (108,7 TL) olarak satılıyordu.

Cuisine festival, Shanghai’ın merkezi yerlerinden Jingan bölgesindeki “Shanghai Exhibition Center” de düzenlendi. Shanghai Exhibition Center, Shanghai belediyesinin onayı ile 1955 yılının Mart ayında yapılmış bir bina. Rus mimarisinin hakim olduğu bu bina, Shanghai’ın en güzel binaları arasında uzun senelerce yer almış. Fuar için elverişli bir alan olmasa da, şehrin ortasında olması burayı cazip hale getiriyor.

Cuisine festival üç alandan oluşuyor, Merkez salon, asma kat salon ve açık alana kurulmuş alan. Ben asma katın oradan girdiğimden ilk olarak asma katı anlatarak başlayalım. Asma katta, girişteki alanda yemek yapmayı öğreniyorsunuz, bu bölgede ünlü Fransız şefler sizlere yemek yapmayı öğretiyor. Neden Fransız olduğunun sorusuna etkinliği düzenleyen şirketin sahibi Fransız. Fransız şeflerin öğretim için saatleri var, onlar olmadığında Çinli ustaların eline kalıyorsunuz. Bu kat küçük, bir VIP alanı, kahve içme alanı ve öğlen yemeği yemek için bir alan var. Öğlen yemeği bedava değil, bilet alırken yemek yiyeceğinizi de belirtip onunda parasını ödüyorsunuz.

En hareketli salon merkez salon, burada birçok ünlü firmanın stantı var, şarap tatma yeri, organik meyve suları, çikolatalar, zeytinler, çeşitli ekmekler, karışımlı kahveler gibi değişik tatların hepsi burada. Gezdiğiniz yerlerde tattığınız şaraplar dışında, birde şarap tatma etkinlikleri var, bunun için 150 RMB (32.6 TL) yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Altı farklı temalı şarap tatma etkinliği düzenlemişler, bunlarda da ağırlık Fransız şarapları. Merkez salonda bahçedeki alana çıkan yerde çocukların atölye çalışması yapacağı yer mevcut.

Açık alanda, dünya biraları, barbekü alanı, Sushi alanları, dondurmacılar ve çocuklar için düzenlenmiş olan parktan oluşuyordu. Shanghai’da bulunan birçok yabancı restoranın da tanıtım yaptığı bu alan, içeride sıcaktan bunalanlar için güzel bir yerdi. Yere serilmiş olan suni çimler üzerinde keyif yaparken diğer taraftan eşsiz lezzetleri tatma fırsatınız oluyordu.

Yorum yapın