Çin, Türk Yatırımcısının Psikolojik Sınırı Dışında

İş Bankası, Shanghay’ın en yüksek ikinci binası olan Jin Mao kulesinde bulunuyor. Bizde öncelikle Tunç beyi ofisinde ziyaret ediyoruz, yemek için Shanghay’ın en yüksek binası Shanghay finans kulesine geçiyoruz. Röportajlarda takım ayrımı yaptığım dedikoduları geliyor, belirteyim Tunç Bey fanatik Galatasaraylı ! Fırsatımız olduğunca, takım ayrımı yapmadan iş adamlarımızla röportajlar yapıyoruz.

İş Bankalı doğulmaz, olunur !

Tunç Türker, Hacattepe Üniversitesi İşletme mezunu, kariyerinin başındaki üç aylık Ziraat Bankası, bankacılık okulunu saymazsanız o gün bugün’dür İş Bankalı. İş Bankasının sınavını kazandığı için, Ziraat Bankası bankacılık okulundan üç ay sonra istifa eder ve İş Bankasında müfettiş yardımcısı olarak işe başlar. 8,5 yıl boyunca İş Bankasında müfettiş olarak çalıştıktan sonra 1998 yılında İngiltere’ye giderek İnsan Kaynakları üzerine bir yıl master yapar. 1999 yılında, İş Bankasında İnsan Kaynakları departmanında çalışır. 2000 yılında, İş Bankası organizasyon müdürlüğünde, müdür yardımcılığı görevinde bulunur. 2003 yılında Teftiş kurulu başkan yardımcılığına getirilir.

İş Çin’de de olsa gidip çalışınız !

2005 yılında, İş Bankası Dış ilişkiler servisinden kendisine yurt dışı görevi verilmek istenir ve kendisine, “ama gideceğin ülke Çin” denir. Tereddütsüz evet dedim, “eğer gideceğim ülke Amerika ya da Avrupa olsaydı ama diyebilirsiniz eğer Çin’se tereddütsüz evet diyorum” diyerek Çin’in önemine de vurgu yapıyor. Şuan, o günkü kararını değerlendirdiğinde çok doğru bir karar vermiş olduğunu da belirtiyor.

Çin, Türk yatırımcısının psikolojik sınırının dışında

İnsanlara Rusya’ya yatırım yap dediğimizde daha kolay karar alıyorlar ve yatırım yapıyorlar. Çin’e yatırım yap dediğimizde ise işlerini büyütmek için Çin’de var olacaklarını biliyorlar ama yatırım yapmıyorlar. Bunu ben “Çin, Türk yatırımcısının psikolojik sınırının dışında” olarak değerlendiriyorum ve Çin’e girmede çok geç kaldık. Global bir firma olmak istiyorsan bir ayağının Çin’de olması gerektiğini de belirten Tunç Bey, İş bankası olarak bizde Çin’e bu yüzden geldik ve artan ivmeyle gelişen işlerimiz nedeniyle de çok memnunuz diyor.

İş Bankası Pasifikte büyüyor

İş Bankası Çin temsilciliği 2006 yılı Şubat ayında resmi olarak faaliyete başladı. İş Bankası pasifikte büyüme kararı alarak, 2010 yılında Singapur, Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore’de de faaliyetlere başladı. Bu ülkelerde, İş Bankasının Shanghay ofisine bağlandı.

Yorum yapın