Çin – Türkiye Voleybol Maçı

Çin ve Türkiye bayan voleybol takımları, dün (03.06.2009) Shanghai’a 21 dakika uzaklıkta bulunan Kunshan şehrinde karşı karşıya geldiler. Biz de filenin sultanlarını desteklemek için Kunshan’ın yolunu tuttuk.

Çin-Türkiye maçı saat 19:30 daydı, biz Kunshan’a erken geldik, hem Kunshan’ı gezeceğiz hem saat 15:00 de başlayan, Dominik-Küba maçını izleyecektik. Kunshan’ı ve Dominik – Küba maçı anılarımızı sonra anlatacağım.

Biz kaç kişiyiz ? Üç bilemedin üçbuçuk.

Maçın başlamasına yaklaşık 40 dakika vardı, stada doğru giderken bizden hariç Türkiye formalı bir bayan gördüm. Bayan voleybol takımımızın manajeri Sinem Mavili hanımmış. Biraz ayak üstü lafladık, aa taraftarımız da varmış dedi, kaç kişisiniz dedi. Biz üç kişiyiz, pardon üçbuçuk, biri yarı Türk yarı Çinli. Süper, dur ben kızlara haber vereyim.

Stada girdik, normal bilet yerlerimize değil daha güzel bir yere oturduk, ve etrafı Türk bayraklarını astık. Bayraklarımız çok ama taraftarımız yok. Millilerimiz sahaya geldiler, ilk bizim milli marşımız okundu, sonra Çin milli marşını dinledik.

Çinlilerin arasında 3 Türk maçı izliyoruz, onlar size bakıp gülüyorlar. Biz Türkiye diye bağırınca onların amigosu da gaza geliyor. Söyledikleri tek şey “Zhongguo dui Jiayou” (Çin haydi bastır). Ben ne zaman bağırsam mikrofonlu amigo peşimden bağarıyor. Yanımdaki Çinliler de bunu fark etti, onlarda bana bunu söyleyip gülüyorlardı. İlk seti 25-16 kaybettik, ikinci sette 24-22 öne geçtik ama maalesef 26-24 seti verdik. Son seti de 25-18 kaybettik. Bu özel bir turnuva, takımımız eksikmiş çok genç bir takımla bu turnuvaya katılmışız.

Maçtan sonra bir bayan geldi benimle fotoğraf çekilmek için, sonra bir sürü kişi fotoğraf çektirmek istiyordu. Kunshan da imza günü yapmayı düşünüyorum.

Çin’e gelen milli takımımıza bir gün destek olmaktan mutluluk duyduk ve çok zevk aldık. Bizi üzen iki nokta vardı, birincisi tribünlerdeki Türklerin az oluşuydu, Shanghai da yaşayıp maça gelmeyen Türkler. İkincisi de Küba ve dominik cumhuriyeti oyuncularının bize gösterdiği ilginin yarısını, bizim milli oyuncularımızın göstermemesiydi. Tribünleri uzaktan dahi olsa ne maç öncesi ne maç sonrası selamladılar. Dominik takımı oyuncularıyla biraz daha muhabbet etsek birlikte yemeğe çıkacaktık.

Yorum yapın