Çin Uluslararası Unlu Mamülleri Fuarı

Çin’de sektörel gıda fuarları başladı, bugün 12. Çin uluslararası unlu mamülleri fuarına katıldım. Unlu mamülleri Çin’de hızla gelişmekte olan bir sektör. Birçok yabancı firmada bu pazara gözünü dikmiş durumda.

Çin’de unlu mamülleri pazarı çok hızlı bir gelişim gösteriyor, hemen hemen her yerde unlu mamülleri satan dükkanlar mevcut. Damak tadlarının farklı olmasından, bu tür dükkanlardan alacağınız unlu mamülleri genelde hafif şekerli olacaktır. Çin’de pastahane zinciri kurmak isterseniz pazarı incelemenizi öneririm. Bu pazara girecek olan yatırımcıları zorlu bir pazar ve rekabet koşulları bekliyor. Görüştüğüm yabancı firmalar, Çinlilerin damak tadı üzerine birçok Ar-Ge çalışmaları yapmışlar, 13 aydır ürün geliştiren ve Ar-Ge çalışması yapan yabancı firmalar var. Katıldıkları fuarlarda standlarını ziyaret eden yerel ziyaretçilere ürünleri taddırarak onlardan topladıkları geri dönüşlerle ürün yelpazelerini oluşturan firmalar da vardı.

Bu fuarda gördüğümüz ise Shanghai pazarında bulunan birçok yabancı pastahane zincirlerine önümüzdeki günlerde yenileri eklenecek. Fuarda görüştüğüm Alman ve Fransız şirketleri bu alanı gözlemlemek üzere fuarda yerlerini almışlardı.

Fuarda unlu mamüllerinin yanı sıra, unlu mamülleri makinaları, unlu mamülleri ambalajları ve unlu mamülleri yarışmaları vardı. Hafta içi olmasına rağmen, Shanghai da katıldığım en kalabalık fuarlardan birisine katılmıştım.

Yorum yapın