Çinde Anlaşma Yapılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz!

Çin’de çalışanların çoğu, öğlen 12.00-13.00 arasında yemek molası verirler, müsaitse uyurlar. Ayrıca randevularınızı belirlerken Ay takvimine göre her sene değişen Çin yeni yılına da dikkat etmelisiniz.

Çin’e götüreceğiniz kartvizitlerinizi altın kaplamalı mürekkeple bastırın. Çünkü altın Çin’de prestij ve zenginlik sembolüdür. Şirketinizde karar verme yetkisine sahipseniz, kartınızda unvanınızı açık olarak belirtin. Firmanız eğer ülkenizin en büyük veya en eskilerindense veya prestijli başka bir özelliği varsa bunu da kartınıza ekleyin. Kartınızı iki elinizle tutun ve Çinli meslektaşlarınızın kartlarını sakın incelemeden cebinize koymayın.

Çin’de toplantı odalarına hiyerarşik düzende girilmesi beklenir. Örneğin odaya girecek ilk yabancının, delegasyonun başkanı olması gerekeni. Aynı zamanda toplantıları grubumuzun kıdemli üyelerinin yönetmesi bekleneceğinden “astların” yapacağı herhangi bir müdahale Çinlileri şoke edebilir. Toplantı sonunda, salondan önce sizin ayrılmanız beklenir.

Sunumlarınızı siyah beyaz hazırlamanız önerilir. Çünkü bu ülkede renklerin, çoğu olumsuz olan birçok özel anlamı vardır. Bir de kırmızı kalem asla kullanmayın. Siyah ya da mavi kalem kullanın.

Ticari görüşmelerde, yazışmalarda yapılan herhangi bir teklifi kesinlikle cevapsız bırakmayın. Cevap vermemek güven kaybına neden olur ve daha sonraki tekliflerinizi dikkate almazlar.

Pazarlık, ticaretin değişmezlerindendir. Pazarlıksız yapılan alışverişin eksik olduğunu düşünürler.

Yorum yapın