Çin’de Atıştırmalık Bar Ürünleri Hızla Büyüyor

Aklınızdaki zayıf, çıtı pıtı Çinli imajını değiştirmeye başlayabilirsiniz, Çinliler artık şişmanlıyor. Gıdacılar içinse bu bir fırsat, sağlıklı gıdalar Çin’de daha da önemli hale geliyor. Çin’de yeni yeni gelişen atıştırmalık bar kategorisi ise hızla büyüyor.

Çinliler Şişmanlıyor

1 Temmuz 2015, South China Post gazetesinde Çinlilerin şişmanlamasına yönelik bir makale bulunuyordu. Obozite riskine dikkat çekilen makalede, Çin’in Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyo’nun yaptığı araştırmanın detayları paylaşılıyordu. Makaledeki görüşleri dışarda tutarsak, şöyle bir istatistiksel bilgi vardı. 2002-2012 yılları arasında 10 yıllık ortalamada Çinli erkekler 3,5 kilo, Çinli kadınlar ise 2.9 kilo ortalama şişmanlamış. 2002 yılında 62.7 kilo olan Çinli erkekler, 66.2 kiloya, 54.4 kilo olan Çinli kadınlar ise 57.3 kilo olmuşlar. Yine başka bir kaynakta okuduğum bilgiye göre, 10-12 yaşları arasındaki 4 Çinli çocuktan birisi obez. Beslenme alışkanlığının değiştiği Çin’de obozite ise en büyük sorunların başında geliyor. Sağlıklı atıştırmalıklar ve atıştırmalık bar kategorileri ise gençler arasında popüler şekilde hızla yayılıyor.

Atıştırmalık Bar Sektörü

2013 yılında 41,8 milyon dolarlık hacme ulaşan atıştırmalık bar kategorisi, yıllık olarak %9 büyüyerek 2018 yılında 67.9 milyon dolarlık bir pazar olması bekleniyor. Atıştırmalık bar pazarının %59’unu sadece bir marka kontrol ediyor. Pazarda faaliyet gösteren firmalar ise bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Bu da pazara girmeyi planlayan yeni firmalar için, hızlı yayılma ve markalaşma açısından fırsatlar sunuyor.

Atıştırmalık bar kategorisinin %59’unu Soyjoy markasıyla Japon Otsuka grubu kontrol ediyor. Otsuka, Çin’de atıştırmalık bar kategorisinin ilk oyuncusu, bu kategorinin büyümesi için birçok çalışma yapmış öncü bir firma. Batılı markalarda bu pazardaki paylarını artırmaya çalışıyorlar. Weetabix’in (2012 yılında Çinli Bright Food, 1.2 milyar sterlin’e şirketin %60 hissesini aldı) sahip olduğu Alpen markası da, Çinlilerin damak tadına yönelik 6 çeşit atıştırmalık bar piyasaya sürdü. Alpen markası, Bright Food’un sahip olduğu dağıtım ağı ile de Çin’de hızlı şekilde yayılmıştır.

Pazardaki Dinamikler

Çin sağlık harcamalarında, Dünya’nın lideri konumunda. 2013 yılında, Amerika, Brezilya ve Meksika’yı geçerek liderliğe oturdu. Çinde spor salonlarına giden insan sayısı Amerika’dan daha fazladır. Protein tozu pazarının önümüzdeki 5 yılda %91 büyümesi bekleniyor.

Diğer taraftan, Pekin Bilim ve Teknoloji Üniversitesine göre 2010-2014 yılları arasında sağlıklı atıştırmalıklar pazarı üç kat büyümüştür. Sağlıklı atıştırmalık pazarındaki karlılık 2006 yılında %25 seviyesindeyken, 2010-2014 yılları arasında karlılık %40 seviyelerine çıkmıştır. Sağlıklı atıştırmalık kategorisinin yarısını zengin diyet liflerine sahip tatlı patates ürünleri oluşturmaktadır.

Çinli tüketiciler sağlıklı atıştırmalık ürünlerinde kullanılan malzemelerin nelere iyi geldiğini de bilmek istemekte ve bunlar hakkında konuşmaktadırlar. Bağışıklık sistemi güçlendirici, sindirimi kolay, cilde iyi gelen besinler hakkında Çinli tüketiciler konuşmayı sevmektedir. Kurt üzümü (Goji Berries), Dağ tatlı patatesi ve hatta Gölevez, konuşulan ve tercih edilen meyvelerin önde gelenleridir. Çin’de Gölevez’in bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılır, bu yüzden Çin’de birçok cipste kullanılmaktadır. PepsiCo’ya bağlı sabah kahvaltı gevreği Quaker’da son olarak Gölevezli ürününü pazara sürdü.

Atıştırmalık Bar Sektöründeki Fırsatlar

Türk firmaları, benim adım hıdır, ürünüm budur mantalitesiyle pazarlara girmeye çalıştıklarından, pazarlardaki fırsatları ıskalamaktadırlar. Atıştırmalık bar sektöründe başarılı olmak isteyen firmaların, Çin’de sağlık ve güzellikle ilgili trendler, arzu edilen yararlar, lezzet tercihleri, tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını araştırılmalı ve ona göre ürün geliştirmelidir.

Felixum olarak biz firmaları Çin pazarına önce hazırlıyor, akabinde pazardaki avantajlardan maksimum derecede yararlanması için çalışıyoruz. Çin’deki hayallerinizi ertelemeyin, gelin birlikte hayallerinizi gerçeğe dönüştürelim.

Yorum yapın