Çin’de Başarılı Olmanın Sırları

Bugün sizlere şirketler açısından Çin’de başarılı olmanın sırlarını paylaşacağım. ICSME olarak biz müşterilerimizi seçerken bu özelliklere dikkat ediyor ve bunları müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bu özelliklerin birinin olmaması dahilinde Çin’de başarısız olunacağını belirtiyoruz.

Çin’de başarılı olmanın 3+1 formülü

1. Çin’e tehdit olarak bakmayan, Çin’i fırsat olarak gören vizyoner bir yönetime sahip olmaları.

2. Vermek istediğiniz ürün veya hizmet burada rekabet içerisinde var olabilmeli, fiyat üzerinde rekabet edemeyeceğinden bunun bir kalite farkı olması gerekir.

3. Siz ne kadar vizyoner olursanız olun, ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, bir piyasa potansiyeli yoksa Çin’de başarılı olamazsınız.

Çalışacağımız şirketlerde ilk bu üç özelliğe bakıyoruz, bu üç özellikten her hangi birinin olmaması durumunda firmaları uyarıyoruz. Birde 3+1 formülü var, finansal olarak güçlü olmanız. Çin’deki istatistiklere bakacak olursak, Çin’de üretim yapan firmaların %75′ i, beşinci senesinde ancak karlılığa geçiyor. Servis şirketlerinin %80′ i üçüncü yılında karlılığa geçiyor. Üretim şirketlerinde %25, servis şirketlerinde ise %20 lik başarısızlık söz konusu. ICSME olarak, Çin ile ilgili planlarınızı 3-5 yıl arasında tutmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

ICSME olarak Çin pazarında son bir yılda 14 şirket kurduk ve bu firmalara dışarıdan hizmet almadan kendi bünyemizdeki birimlerle sürekli servis hizmetleri (şirket kuruluşu, pazar araştırması, muhasebe, avukatlık) veriyoruz. Hizmet verdiğimiz tüm bu firmaların başarılı olma sırrı yukarıdaki üç maddeye de sahip olmaları.

Yorum yapın