Çin’de Bayram Başkadır Teppenyaki Buluşması

Müslümanlar için bu gün bayram, tüm islam aleminin bayramı, Türkiye’de bir hafta tatil var. Çin’de salı günü bayram yarın bayram namazına gideceğiz, Shanghai saati ile 8 de namaza duracakmışız.

Bizde Çin’de yaşayan Türkler ile bayramlaşmak için bir araya geldik. Herkes ayrı gruplar eşliğinde toplanıyordu bizde Crazy Turks olarak Tairyo Teppenyaki de bir yemek organizasyonu yaptık. 15 kişilik güzel bir ekiple arife günü Tairyo Teppenyaki’ye çıkarma yaptık.

Teppenyaki, japon yemekleri sunan kendin pişir kendin ye tarzında bir yer. Her masada aynı zamanda yemeğin yapıldığı ocak var. Sınırsız yiyecek ve içecek, zengin menüden istediğini söylüyorsun. Yediklerimi hatırlamıyorum ama denizde bu kadar fazla ürün varmı diye içimden geçiriyordum yerken. Bir taraftan yerken bir taraftan ustanın yaptığı yemekleri izlemek heyecan verici, usta arasıra show yapıyordu bizde çektik bunların hepsini kameraya. Görüntüleri de yayınlarız yakınlarda…

Yemeğin ilerleyen saatlerinde Cihan abimizden Çince bir şiir dinledik. Şiir Çin’in en ünlü şairlerinden Libai’ın şiiri, konusu memleket hasreti, eee bayramda memleketinden çok uzaklarda olunca konusuda memleket hasreti oluyor.

床前明月光,(Yatağımın ucuna ay ışığı vuruyor)
疑是地上霜。(Yerleri donmuş sanıyorum, ay ışığı vurduğundaki o renk ile aynı olduğundan böyle bir benzetme kullanmış)
举头望明月,(Başımı kaldırıyorum ay’ı görüyorum)
低头思故乡。(Başımı eğiyorum memleketimi özlüyorum)

Yorum yapın