Çin’de Böçek Dövüşleri

Bir ilginç konu ile beraberiz tekrardan, dün televizyonda izlerken geldi bu böcek milleti aklıma, çok merak edilen bir konudur, Çinliler böcek yer mi ? Yazımız yemekle alakalı değil böcek dövüşleri ile alakalı. Shanghai da böcek dövüştüren yerler nerede var, böcekler nerede satılıyor gibi araştırmalarımız devam ediyor.

Bahsedeceğimiz böcek türü ququr çok kavgacı bir böcek, bu böceğin fiyatı 1000 yuan’ı (şuan için 1 ytl 3,94 yuan) buluyormuş. Tabi bu piyasanın tavan fiyatlarından, daha ucuzları ve pahalıları da mevcutmuş.

Dün izlediğim programda ünlü böcek dövüştürücüsü amca, böceklerini silindir şeklindeki tahta kaplarda besliyor. Onlar için özel yemek yapıyor, ne ile beslediğini anlamadım ama çok lapa olması ve çok karıştırılması gerekiyormuş. Yemeklerini silindir şeklindeki kabın içinde yemek kutusuna bırakıyor. Suyunu da özel bir alet geliştirmişler onunla veriyorlar. Böcekler her gün antreman yapıyorlar. Antreman sahasına gitmesi için böcek kabından çıkarılırken çok dikkat ediliyor. Böceğin diğer antreman sahasına aktarılması için, tahta yuvarlak silindir gibi böceğin sığabileceği ve tutacağı olan bir alet mevcut, onu yuvaya sokup, ucunda pamuk olan başka bir çubuk yardımı ile o silindirin içine sokuluyor, bu şekilde antreman yerine götürülüyor.

Antremanları düz koşu ile başlıyor, açma germe hareketleri son olarak da taktik çalışıyorlar Şaka bir yana antremanları başka bir böcek ile dövüşmek oluyor ayakta kalan daha çok bir öneme sahip. Böcek dövüşünün bir spor olduğunu ve bunlarında resmi bir ligi olması gerektiğini düşünüyorlar. Her ne kadar resmi bir lig olmasa da iddia sektörü burada iyi iş yapıyor.

Yorum yapın