Çin’de Mağaza Zincirleri Hüsrana Uğruyor

Çin pazarına agresif şekilde girmeye çalışan zincir mağazalar büyüme hırsının kurbanı oluyor. Çin ekonomisinde ve endüstri sektöründe yavaşlama devam ederken, batık firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Zincir mağazalar büyüme hırsının kurbanı oluyor

Çin’e büyük beklentilerle gelen yabancı mağaza zincirleri çabuk büyüme ve karlılıkları artırma hırsının kurbanı oluyorlar ve mağazalarının bir kısmı ya da hepsi kapanıyor. Ama nedense bu durum yeni gelen hırslı yatırımcıları yıldırmıyor ya da planlarını daha gerçekçi yapmayı düşündürmüyor. Ayrıca Çin’in büyük ve gelişmekte olan bir pazar olduğu ve halkın alım gücünün artışını bilmek yetiyor ve iştahı daha da kabartıyor. İhmal edilen konu ise piyasanın kabul süresi daha doğrusu tüketicinin alışkanlıkları ve sundukları hizmet ve mamüle ilgisi olup olmadığı. Göz önüne alınması gereken, gelir düzeyi artan Çinli tüketici daha seçici olmaya başladığını hesaba katıp, piyasa girişlerini piyasayı öğrenerek dengeli büyüyerek gerçekleştirmek. Kısacası Çinli tüketicinin gözünde bir değer yaratamayanların zararları çok büyük oluyor ve hüsranla bitiyor.

Endüstride yavaşlık devam ediyor

Endüstride ve karlılık oranlarında yavaşlama devam ediyor. Artan üretim maliyetleri, uluslar arası piyasalardaki talep düşüşleri, hükümetin sıkı para politikası en etkileyici sebepler. Tekstil, makina ve elektronik sektörleri bu yavaşlama da önde gelenlerden. Yükselen maliyetlerin bir kısmının kalıcı olacağı kesin, örneğin şirketlerin maaş bodrolarındaki artışlar artık ülkedeki işçilik maliyetinin düşük kalmayacağının habercisi.

Çin’in büyüme hızında yavaşlama devam ediyor

Ülkenin büyüme hızında yavaşlama devam ediyor, 2012 yılında büyüme oranının %8 civarında olması bekleniyor. Yüksek enflasyon oranının yüksekliğini koruması da dikkat çekiyor.

Wenzhou’da batan şirketler artıyor

Wenzhou şehrinde batan şirket sayısı artıyor, şirketlerin ödeyemedikleri borç miktarı bir önceki seneye göre %26 artmış vaziyette. Ödenmeyen borç miktarının 800 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Çin’de çalışan yabancılara sosyal sigortalar hizmet sunmaya hazırlanıyor

Çin sosyal sigorta sisteminde yabancı ülke vatandaşlarına da hizmet sunmaya hazırlanıyor. Her yıl artan yabancı çalışan sayısını göz önüne alan hükümet bir takım ara önlemler alarak, ülkede yasal olarak çalışan yabancıları da sosyal sigorta sistemi kapsamına alabilecek. Bu işlem sayesinde yabancı çalışanların kendi ülkelerindeki sosyal güvenlik kurumlarına prim ödemesine gerek kalmayacak. Bu işlemin gerçekleşmesi için Çin Halk Cumhuriyeti ile karşılıklı sosyal güvenlik anlaşmalarının imzalanmış olması gerekiyor. Şimdiye kadar Almanya ve Güney Kore bu anlaşmayı imzalayan ülkeler.

Çin’de koyun etine dikkat

Koyun etine dikkat, bin kadar koyun çiftliğinin yemlerine hayvanların yağ oranını düşürten ve et miktarını artıran Clenbuterol karıştırdığı ortaya çıkmış. Clenbuterol insan vücudunda kanser ve kalp hastalıklarına yol açıyor.

Yorum yapın