Çin’de Pazar Araştırması

Dünyanın en büyük üçüncü ithalatçısı Çin, bünyesinde barındırmış olduğu fırsatlarla birçok yabancı firmanın ilgi alanını oluşturmaktadır. Büyük pazar potansiyelinin ötesinde, ucuz işçilik, düşük maliyetler, büyüyen ekonomisi, artan refahıyla Çin, firmalara büyük fırsatlar sunmaktadır.

Büyük fırsatlar barındıran bu ülkeye yatırım yaparken ya da bir şey satmak istediğinizde mutlaka bir pazar araştırması yaptırmalısınız. Diğer ülkelerin aksine Çin’in farklı kültürü, dili, geniş coğrafya’ya yayılmış olması ve rekabetin yoğun olması bu pazarı zor kılan büyük etkenlerdir.

Türkiye’ye mesafe olarak uzak olan bu pazar da var olmanın, kalıcı olmanın ve zarara uğramamanın yolu başarılı bir pazar araştırmasından geçiyor. Geniş coğrafya da yaşayan Çinlilerin, mevsimlere, milletlere göre, gelir durumları, kültürleri, yeme içme alışkanlıkları ve inanışları değişiklik gösteriyor.

Başarılı bir pazar araştırmasının, ürününüz ile ilgili Çin’deki pazarın kapasitesi, pazarın büyüklüğü, yerli ve yabancı rakiplerin durumu, stratejileri, pazar detayları, ürünün satış şekilleri, ambalajı, dağıtım şekilleri, edinmeniz gereken sertifikalar gibi sizlerin karar vermesini sağlayacak güncel ve istatistik bilgileri içermesi gerekir. Yapılacak pazar araştırması kişisel yorumdan daha çok bilgiye dayalı olmalı, sizlere Çin’de yol gösterici rehber özelliği taşımalıdır.

Firmaların Çin’e girerken yapmış oldukları en büyük hatalar ise, pazar araştırmasına gerek duymamak, sadece bir bölgeyi analiz ederek bunu Çin geneline yaymak, ehil olmayan kişi ya da kurumlarla çalışmak olarak sıralayabiliriz. Bilgiye dayalı olmayan yorumlardan ve her Çinliye şukadar şundan satsak diyerek girilen yollardan uzak durunuz.

Herkesin her işte uzman olduğu Çin’de gerçek uzmanlara ulaşmak, paranızı ve zamanınızı boşa harcamamak için, Pekin Ticaret Başmüşavirliğimiz ve Shanghay Ticaret Ateşeliğimizle irtibata geçiniz.

Beni soracak olursanız, ben sadece Çin gıda pazarı üzerine araştırmalar yapıyorum, çalıştığım firmanın diğer alanlarda yapmış olduğu pazar araştırmalarına da bazı konularda da (pazarlama ağırlıklı) ekip arkadaşlarıma yardımcı oluyorum.

Not: Çin hedef pazar olduğundan, Çin’de yaptıracağınız pazar araştırmaları %80 devlet desteklidir, desteklerden yararlanmak için Çin’de pazar araştırması yapabilir kurumlarla çalışmalısınız.

Yorum yapın