Çin’de Restoran Girişimciliği

Shanghay’da iki şubesi bulunan Anadolu restoranın ortaklarından Metin Bey ile Çin’de restoran girişimciliği üzerine konuştuk. Görüşmemizde aldığım notlarımı siz değerli Çin Günlüğü okurlarıyla paylaşıyorum. Çin’de restoran kurmak isteyenler bu yazıyı mutlaka okumalı.

Şirket kuruluşu ve kiralar

Shanghay’da restoran açmak için yer sorunu yok, yalnız kalabalık ve meşhur caddelerde fiyatlar çok yüksek. Shanghay’da orta halli bir yerde restoran açmak isteyen bu işe 500.000 $ ayırmalı, daha iyi yerleri hedefleyenler 1 milyon doları gözden çıkarmalı.

Çin’de restoran için şirket kuruluşları restoran tarzına göre değişiyor, 100.000 – 140.000 dolara şirket kuruluyor. Bu parayla kiranızı, eleman ücretlerinizi ve her türlü giderlerinizi yapabiliyorsunuz. Restoran kuracakların hazırlayacakları belgelerde 10 yıllık da iş planı isteniyor (ilk iki yıl bu planlar önemli, sonraki yıllar pek de önemli değil).

Lisanslar ve zorluklar

Çin’de açacağınız restoran için 20 den fazla lisans var, çoğunluğu hijyen lisanları oluşturuyor. Havalandırma lisansı, çöp lisansı, alkol lisansı gibi her alanda lisans bulunuyor. Havalandırma lisansı iki sefer kontrol ediliyor, restoran faaliyete geçmeden ve restoran faaliyete geçtikten üç ay sonra tekrar kontrol ediliyor. Restoran açacakların yapacakları planlarda mutfak bölümü planları düzgün olmalı, buna çok özen gösterilmelidir.

Çin’de restoran açılışında yabancılar ve Çinliler ayrımı mevcut. Yabancılara yasalar A’dan Z’ye uygulanırken, Çinlilerin işlemleri çok daha hızlı oluyor. Prosedür her iki tarafa aynı uygulanmıyor. Yabancılarda, kontrol mekanizması daha yüksek. Çin’de restorancılık da en büyük sorun dil sorunu, kültürlerinden gelen bir takım sorunlar yaşanıyor. Siz elemana sinirlenirseniz de onu algılayamaya bilir ve eskisi gibi davranması çok normaldir, sesinizi yükseltmeniz hiçbir şeyi değiştirmez.

Çin’de restoran açacaklara tavsiyeler

Restoran kurmadan önce mutlaka pazar araştırması yapın,
– İyi bir fizibilite raporu hazırlayın, fizibilite raporunuz iyi olursa sorunları önceden görme imkanınız olur,
– Çok titiz olmak zorundasınız,
– Hangi ülke restoranı açarsanız, o ülkenin ahçısını restoranınız da bulundurmalısınız,
– İki-üç yılınızı görürseniz, işinizi devam ettirirsiniz, planlarınızı uzun vadeli yapın,
– Standartlarınızı korumalısınız,
– İşinize bir yabancı gibi dışarıdan bakabilmelisiniz,
– Mutlaka işinizin başında olmalısınız.

Yorum yapın