Çin’de Restorancılık Üzerine Fırsatlar

Shanghay’da 2002 yılında batı tarzı restoranlar bir elin parmakları kadarken bu sayı şimdi yüzlerle ifade ediliyor. Çin’de restorancılık doygunluğa ulaştı mı ? Hangi restorancılıkta gelecek var ? Çin’de restoran sektöründeki fırsatlar neler ? Batı restoranları Çin’de nasıl tuttu ? bu soruların cevabını ve daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

20 yıldan fazla dünyanın çeşitli yerlerinde başarılı işler çıkararak geldiği Çin’de, 8 yıldır yüzlerce restoran bir o kadar barı yöneten isim Alp Özkan Çin Günlüğü okurları için anlattığı bu altın değerindeki bilgileri, siz altın gibi değerli okurlarımıza sunuyoruz.

2002 yılında açtığı restoran neden tutmadı ?

Alp bey, 2002 yılında Westin’de yeme içmeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak göreve başladı. İlk iş olarak Westin Shanghay’ın içinde İtalyan tarzı restoran açtı. Restoran ful çekecek, diye yaptıkları hesaplar tutmadı restoran sinek avladı. Sebebi basitti ama, o zamanlar biz yabancıların burnu kalkıktı diyor, restoranın konsepti İtalyan’dı ve biz konseptten taviz vermek istemiyorduk. Çinliler İtalyan yemeklerini bilmediklerinden gelmiyorlardı, sonra menüye az olsa da Çin yemeği ekledik. Çin yemeği için gelen Çinliye İtalyan yemeklerini tattırdık onların anlatmasıyla restoran doldu diyor.

Batı restoranları Çinlileri nasıl tavladı ?

Açılan batı restoranlarına Çinliler gitmiyordu, bunun sonucunda batılı restoranlar farklı yollar denediler, Çinlileri çözen ayakta kalırken, çözemeyenler pazardan o zamanlar silindi.
– Restoran tabelalarındaki ingilizce yazıları Çinliler anlamıyordu, ve oranın restoran olup olmadığını çözemiyorlardı. Batı tarzı restoranlar tabelalarını değiştirdiler, tabelalarına Çince’de eklediler.
– Çinlilerin sevdikleri yemekleri az da olsa menülerine aldılar.
– Restoranlarda canlı müzik çalmaya başladı, Çin kültüründeki KTV lere benzemeye çalıştılar. Müzik dinlemeye ve içmeye gelen Çinlilere, bunun yanı sıra yemek de sattılar.
Sonuçta konseptlerini değiştirdiler ve başarılı oldular.

Çinlilerin yemek kültürü

Çinlilerin tatlı tuzlu kavramı yok, hepsini bir tabağa koyarlar sonra da karışık yerler diyor ve anısını ekliyor. Westin’de İtalyan restoranı açtığımızda hafta sonları “brunch” yapıyorduk. Bir gün yemekler üzerine şikayet almaya başladık, zehirlendiklerini iddia eden 6 kişi vardı. 600 kişinin katıldığı brunch da sadece 6 kişi zehirlenmişti ve bize dava açacaklarını söylüyorlardı. Otelin ahçısı tüm testlerin yapıldığını sorun olmaması gerektiğini söylüyordu, kamera kayıtlarını inceledik. 6 arkadaşın bir tabağa 10 tane istiridye, 4-5 top dondurmayı koyarak onları beraber yediklerini fark ettik. Bunu bu şekilde kim yerse yesin hazım sorunu yaşar diyor Alp bey !

Çinlinin kalbine giden yol yemekten geçer

Çinlilerin düğünlerinde iki şey mutlaka olması gerekir, bunlardan birisi iyi yemek ikincisi çekiliştir diyor. Düğün’de mutlaka misafirlere iyi yemek yedirmelisiniz. Çok ilginçtir Çinlilerin düğünlerinde gelen kişilere çekilişle hediye verilir. Çekiliş bitince herkes aynı anda kalkar evine gider ! Bu çekilişler sadece düğünlerde değil, yılbaşı ve özel günlerde de yapıyorlar.

Çinliler kahvaltıda ne yer ?

Çinliler kahvaltıda ne yer soruma ise Türk kahvaltısıyla karşılaştırıyor. Bizde zeytin peynir çay nasıl mutlaka olmalıysa, Çinlilerin kahvaltısında üç şey mutlaka olması lazım. Eğer bu üç şey olmazsa Çinli müşteri çıldırır. Conge, çorbalı noodle ve Çin çayı kahvaltıda mutlaka olmalı.

Çin’de restorancılık üzerine fırsatlar nelerdir ?

Yaşadığımız şehir Shanghay’dan örnek verecek olursak, şuan Shanghay nüfusunun %5 i geziyor, dışarıda yemeğe, (batı restoranlarına) eğlenmeye gidiyor. Bu sayı yeni neslin büyümesiyle zamanla artacaktır ve bu alanda Çin’de büyük fırsatlar bulunuyor. Şu sıralar tematik restoranlar çok açılıyor, sadece hamburger yapan birçok restoran açılıyor. Yenilikçi restoranlarda büyük fırsatlar bulunuyor.

Tabi bir restoranın tutması için en büyük üç özellik, kaliteli yemek, uygun fiyat, iyi servis. Bu özellikler yeni konsepti restoranın altını doldurmalı. Çinliler iyi yemekten anlarlar, Çin’de restoranın ortası yoktur ya çok iyi restoran vardır ya da çok kötü restoranlar. İyi restoranlar mutlaka Çin’de iş yapar.

Yorum yapın