Çin’de Sichuan Depremi 7.8

Sichuan da meydana gelen depremde ölü sayısı henüz netlik kazanmadı, Çin Devlet Televizyonu CCTV ölü sayısını 7.000 olarak açıklarken, haber ajansları da ölü sayısının 3000 – 5000 arasında olduğunu söylüyorlar.

Bu büyük deprem çevre ülkelerden de duyuldu, pekinde yaşayan arkadaşım depremi onlarında hissettiğini ve paniğe kapıldığını söyledi. Pekin’de 3,9 şiddetinde hissedildiğini belirten arkadaşım Sichuan da bulunanlar için Allah yardımcıları olsun, yardımcımız olsun dedi.

7.8 lik depremin ardından sichuanda 6.0 ve 5.4 olarak 2 büyük depr daha meydana geldi. Bu artçı depremlerden dolayı hastaneler dahi boşaltılarak yaralılar dışarıda tedavi edilmeye çalışılıyor. Yerel saat ile 14:28 de meydana gelen depremde okul binalarının çökmesi nedeniyle bir çok öğrencinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

Kente elektriklerin kesik olduğu ve cep telefonla dahi ulaşılamadığı belirtildi. Çinin diğer bölgelerinden askerlerin bölgeye gönderildiği ama dağlarda meydana gelen erozyon sebebi ile askeri birliklerin sichuan’a ulaşamadığı bildirildi. 2 adet kimya fabrikası çökmesi sonucu şehrin sokaklarına 80 ton kimyasal maddenin aktığı belirtildi.

Birçok çevre kentlerde ise neyin ne olduğu belli değil. Çin hükümeti ise seferberlik ilan etmiş durumda.

Yorum yapın