Çin’de Sosyal Patlama Uyarısı

Çinlilerin bir özelliğidir, her zaman tabloya karamsar bakarlarki halk da ona göre davransın. Yazımızda sosyal patlama uyarılarına geçmeden önce Shanghai Başkonsolosumuzun bizimle bir konuşma sırasında paylaşmış olduğu hikayeyi anlatarak olaya girelim.

Başkonsolosumuz, Çin İç işleri bakanlığından bir yetkili ile bir yemek esnasındaki konuşmada şu ifadeyi buyurmuş; Shanghai’a geldiğim zamandan bu zamana kadar gazetelerde gördüğüm suç oranlarında bayağı bir artış söz konusu. Çin iç işleri bakanlığından yetkili ise gayet sakin bir şekilde, merak etmeyin herşey kontrol altında. Biz bu haberleri bilerek yazdırıyoruz, suça yeltenecek olan kişilerinde cayması amacıyla

Yukarıda da az çok Çin hükümetinin olaylara bakış açısını yansıttıktan sonra asıl konumuz olan Çin’de Sosyal Patlama uyarısına gelelim. Çin sosyal bilimler akademisi istikrar konulu yeni bir rapor hazırlamış, ve raporda özetle şu konulara değinilmiş. 2009 yılında Çin’in emlak piyasası çökecek, işsizlik artacak, gelir dağılımı arasında ciddi farklar oluşacak diye ihtimalleri sıralamış ve raporun sonunda tüm bu gelişmelerin sosyal bir patlamaya yol açacağı uyarısında bulunmuş.

Çin’de bu sene mezun olan üniversite mezunlarının üçte birinin iş bulamadığı, küresel mali kriz yüzünden binlerce göçmen işçininde işsiz kaldığı raporda yer alan diğer önemli noktalar. Shanghai borsasındaki hisse senetlerinin %70 değer kaybetmesi de raporda dikkati çeken başka bir konu.

Bende 3-4 gündür bu blogumla ilgilenemiyorum, Çin blogları arasında kaybolmuş durumdayım. Kriz Çindeki blog camiasına da yansımışki, Çin’in en çok ziyaret edilen blogu bir borsa blogu olmuş durumda. Günlük ziyaretçi sayısı bir milyonu buluyor. En çok ziyaret edilen 2. blogu da bir başka borsacının blogu. Küresel kriz Çin borsası hakkında blog yazanlar haricinde kimseye yaramamış gibi…

Yorum yapın