Çin’deki Çocuklardan, Van Depremine Yardım

Shanghai Singapore International School’un 5. sınıf öğrencileri kendi aralarında planladıkları organizasyonla, okullarında sattıkları yiyecek ve içeceklerin parasını Van’daki depremzedelere gönderdiler.

Shanghai Singapore International School, bu tip yardım organizasyonlarına sıcak bakan bir okul. Yardım organizasyonlarını çocuklar kendileri planlıyorlar, öğretmenlerinden ve müdürlerinden onay alınca da tüm organizasyonu başlarında öğretmen olmadan kendileri yapıyorlar. Japon depreminde de sık sık yardım organizasyonu düzenleyen minikler, topladıkları yardım paralarını Japonya konsolosluğuna bizzat kendileri götürmüş.

Geçen sene 23 Nisan çocuk bayramı dolayısıyla Çin Günlüğün’de yazı yazan Anila Bonfil, Van’daki deprem dolayısıyla arkadaşlarına yardım önerisini sunmuş. Arkadaşlarının ilgilenmesiyle kendileri aralarında, kimin ne getireceği ve kaça satacaklarını planlamışlar. Anila evden kek ve poğaça, Koreli bir çocuk korean sushi, Singapurlu bir çocuk içecekleri, Japon bir çocuk kendilerine özgü bir yemeği, kimileri patates cipsi ve şekerleme gibi ürünleri getirip, dört gün boyunca öğle saatlerinde okulda kurdukları masalarda satmışlar. Kimisi masanın kurulmasına, kimisi satışa, kimisi tabak bardak getirmesine yardım etmiş. Küçük kalpler dört günlük uğraş sonucu Van’daki depremzedelere 1501 RMB (420 TL) toplamışlar. Bu parayı da Türkiye’deki Afet fonuna yatırmışlar.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve Van’daki depremzedeler için yardım organizasyonu yapan küçük kalpleri tebrik ediyor, onların yaptıklarını yapamayan biz büyüklere de örnek olmasını diliyorum.

Yorum yapın