Çin’den Güvenli Şekilde Tedarik Yapın

Çin’den tedarik yapmak isteyen firmalara, güvenli ticaret yapması için aşağıda yazacağımız yolları kullanmalarını tavsiye ederiz. Aldatıldım, kazıklandım, Çin ile iş olmaz, şu kadar param battı dememek için bu yazıyı dikkate alın.

1- Çin’de Ofis Açın : Eğer yeterli sermayeniz varsa ve Çin’den yüklü alımlar yapmayı planlıyorsanız Çin’de bir ofis açın, tüm işlerinizi takip ettirin. Ofis kirası, eleman ücretleri ve diğer masrafları ekleyin avantajlı değilse vazgeçin.

2- Tedarik Platformu Oluşturun : Çin’de yapacağınız tüm satın almalarınız için bir danışmanlık firmasıyla anlaşın. Tüm sorumluluk onda olsun siz sadece ürününüz ile ilgilenin. Çin’de yerleşik ofisi bulunan yabancı firmalardan da bu yolu kullananlar var, tüm sorumluluk danışmanlık firmasında oluyor, gelmeyen maldan, kalitesi bozuk olan maldan sorumlu danışmanlık firması. Bu kavrama uygun danışman firmaları araştırın, bu konu da hizmet veren Türk ve yabancı firmalar mevcut. Yapacağınız sözleşmelere dikkat edin.

3- Üreticileri Araştırın : Bir danışmanlık firmasıyla anlaşarak üreticileri araştırın ya da bulduğunuz üreticileri teyit ettirin. Gittik gördük üreticiler anlamında bir araştırmadan söz etmiyoruz, fabrika batak mı, ne kadar borcu var, ya da ne kadar güvenilir bu tarz kapsamlı bir araştırmadan söz ediyorum. Bu araştırmayı öyle herkes yapamaz onun için yapan firmaları araştırın, tabi kimse yapmam demez dolayısıyla iyi araştırın. Sonra Çin’e gelip üreticiyle masaya oturarak kendiniz anlaşın. Seyahat masrafları + hukuki destek + kalite kontrol + dil gibi masraflarınızı hesap edin.

4- Hukuki Destek Alın : Üreticiyi buldunuz, buradan tedarik yapacaksınız, sözleşmelerinizi yaparken burada yerleşik olan Çin kanunlarına hakim bir hukuk firmasından destek alın. Bazı danışmanlık firmalarının içinde hukuk bölümleri de vardır onlardan yararlanın.

5- Ticaret Ateşelikleri Sorun : Sorun yaşadığınızda değil, sorundan önce ticaret ateşeliklerine danışın. Her türlü ticari problemlerinizin öncesinde sorun, çalışmak için güvenilir danışman firmaları sorun, bulduğunuz üreticilerde hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini sorun ama mutlaka sorun.

Kendi başınıza, danışmadan, bir sonraki adımı net görmeden hareket etmeyin, ya da yukarıdakileri dikkate almayın kendi başınıza hareket edin. Ama unutmayın kendi düşen ağlamaz, sonra kazıklandım, dolandırıldım, Çinlilerle iş yapılmaz yaygarası yaparak burada düzgün iş yapan firmalara bilmeden haksızlık etmeyin.

Yorum yapın