Çin’e Giden İlk Türk Öğrenci

Türkiye ile Çin arasında yapılan öğrenci değişimi programı nedeniyle, Noyan Rona 1983 yılında burslu şekilde, master yapmak için Çin’e gelir.

Ankara Üniversitesi Sinoloji bölümünden mezun olmuştur aynı zamanda evlidir, ilerideki fırsatları ön görerek kazanmış olduğu bursla Çin’e gitmeye karar verir. Böyle bir kararı ben geçen sene alırken zorlanmıştım, cesaretini, kararlılığını ve azmini tebrik etmemek elde değil. 1983 yılı şubat ayında Çin’e varır, Noyan Rona ailesinden ilk defa ayrı başka bir ülkede Hintli oda arkadaşıyla yaşamaya başlar. Çin’e geldikten iki ay sonra oğlu olur, Noyan Rona oğlunu 5,5 yaşında görecektir.

6 Ay Haşlanmış Ekmek ve Yoğurt Yedim

Noyan Rona, altı ay boyunca haşlanmış ekmek ve yoğurt yemiş, sonra burada nasıl olsa yaşayacağım Çin yemeklerine alışmam lazım diyerek Çin yemeklerine alışmaya çalışmış. O zamanlar ne bir Türk restoranı, ne de yabancı bir restoran varmış, hani olsa da orada yiyecek para yokmuş.

Banyo Karnesi

Çin’de de sefalet ve fakirlik dönemi, her şey karneyle dağıtılıyor, her şey karne usulü. Karne o kadar abartılmış ki banyo karnesi varmış, yani ayda 4 defa yıkanabiliyorsun. Noyan Rona o günleri anlatırken, arkadaşlar arasında borç alma olduğunu anlatıyor, ya sen bana bir banyo ödünç ver gelecek ay ben sana veririm gibilerinden.

Bir Şişe CocaCola, Bir Günlük Yol

CocaCola lüks bir ürün, o zamanlar öğrenciler sınavlarda yüksek not aldıklarında, ödevlerini bitirdiklerinde kendilerini ayda bir bir şişe CocaCola ile ödüllendiriyorlar. Bir şişe CocaCola almak için üniversitede tur düzenleniyor, hocaların eşlik ettiği bu tur, bir günlük yol gittikten sonra ithal malların satıldığı bakkala varıyor ve CocaCola alıyorlar. O zaman buzdolabı yok, buzdolabı olsa elektrik yok, hoşaf gibi kolayı içmek için bir saat suyun altında tutulduktan sonra biraz içilecek hale geliyormuş. Arada bir gidip bakardık diyor Noyan Rona, iki şeye bakardık, bir kola yerinde mi ? iki su hala akıyor mu? Suyun kesilme ihtimali var, kolanın alınma ihtimali de var, onun için kola şişesinin üzerine isimlerini yazarlarmış, bu kola benim almayın gibi notlar yazarlarmış.

7 Kat Kazak 4 Kat Pantolon

Soğuk Çin günleri ders yapıyor Noyan Rona, 4 kat pantolon, 7 kat kazak giymiş, ellerinde ucu kesik eldivenler karakter yazıyor. Çinceyi böyle öğrendik diyor. Bu fotoğrafımı anneme yolladığım zaman göz yaşlarını tutamamış diyor, günlerce oğlunun bu durumuna ağlamış. Annesinin adı geçerken kendisi de duygulanıyor.

Yorum yapın