Çin’e Neden Meyve Satamayız?

Çin ile Türkiye arasında gıda güvenliği anlaşmasıyla, Çin’in kapılarının Türk gıda firmalara karşı sonuna kadar açık olacağı algısı maalesef doğru değil. Türk ihracatçılarında bu hava hakimken, gazetelere verilen demeçler doğru değil.

Çin’e Neden Meyve Satamayız ?

İki ülke arasında imzalanan gıda güvenliği anlaşması, Türkiye’den Çin’e her şeyi satabileceğimiz anlamına gelmiyor. Anlaşma yürürlüğe girdiğinde, Türkiye’den Çin’e her türlü sebze meyvenin girişi serbest olmayacak. Dolayısıyla ihracatçılarımız bunu bilerek ve bu konuyu takip ederek gitmeleri durumunda, ticari zararları önlemiş olurlar. Bu konu da Türkiye tarafından çok Çin tarafını takip etmekte fayda var. Türkiye tarafında antep fıstığının ihracatında sorun yok gibi gözükürken, Türkiye’den Çin’e antep fıstığı ihraç eden arkadaşımızın maalesef malı gümrükte kaldı. O zaman arkadaşımızla birlikte Türkiye’deki yetkililerde Çin’e antep fıstığı ihracatının yasak olduğunu öğrendiler.

Çin İle Gıda Güvenliği Anlaşması Olan Ülkeler

Yukarıdaki demek istediklerimi örnekli şekilde açıklayalım. Çin ile birçok ülke arasında gıda güvenliği anlaşması mevcut. Örneğin Meksika, Meksika yaş meyve kapsamında Çin’e sadece avacodo ve üzüm satabilir. Panama, Ekvator, Kolombiya, Kostorika sadece muz satabilir. Diğer meyve çeşitlerini satamazlar.

Çin tarafı, meyve türlerinde de spesifikliğe gidebiliyor. Örneğin Amerika, Çin’e elma ihraç edebilir, ama her çeşit elma ihracatını yapamaz. Amerika’dan sadece Red delicious ve Golden delicious çeşitleri Çin’e girebilir. Bunun yanı sıra Şili her türlü elmayı Çin’e ihraç edebilir. Bu kalemler belirlenirken, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Çin’in ihtiyaç duyduğu çeşitler baz alınıyor olabilir. Bu uygulamayla, üçüncü ülkeler üzerinden Çin’e mal satışı da engelleniyor.

Çin’e Meyve Satabilen Ülkeler

Çin’e meyve satabilen ülkeler; Tayland, Malezya, Endonezya, Vietnam, Myanmar, Filipinler, Japonya, Pakistan, Hindistan, İsrail, Tayvan, Amerika, Meksika, Panama, Ekvator, Kolombiya, Kostorika, Uruguay, Arjantin, Şili, Peru, Fransa, İspanya, G.Afrika, Mısır, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, Fas, Belçika.

Siz siz olun, yaş meyve sebze göndermeden önce, göndereceğiniz malın Çin’e ihracatına müsadesi var mı kontrol edin. Maalesef basında çıkan kişilerin ünvanına bakarak söylemlerine güvenmeyin.

Yorum yapın