Çin’e Zeytin Yağı İhracatı

Gaziantepin Nizip ilçesinde bulunan Sayınlar Gıda Çin’e Zeytin Yağı ihracatı yapacakmış, bu benim hayatımda olan veya yaşanan bir çok tesadüfle çatıştı.

Bu haberi görünce direk aklıma muhasebe dersleri geldi, muhasebe hocamız zamanında Turna Yağ Sanayinde muhasebe müdürü olduğundan dolayı dersteki örneklerimiz monografilerimiz de zeytin yağı, ve zeytin yağı atıkları ile yapılan sabunlar oluyor.

Tesadüf zincirimiz bununla da kalmıyor, zeytin yağı firması Gaziantep Nizipte bizim dersimize giren hocamız da Gaziantep Nizipli. Yağın ihracatındaki zorlukları, zeytinlerin eskiden eşşek sırtında kefelerle fabrikalara girmesi daha sonra onların yağ olmasına kadar hangi evrelerden geçtiğini hocamız bize çok güzel tasvir etmişti. Yağdaki asit oranı ve onun hesaplanması gibi bir çok şey biliyoruz, yağcı olmaya kalksak 1 numaralı yağcı olacağız Hocamızın kurmuş olduğu safha maliyet muhasebesi sistemi ise açık öğretim kitaplarında örnek olarak yer alıyor.

Bir tesadüf daha hocamızın muhasebe müdürü olarak çalıştığı bu firma, Çine ihracat yapacak firmanın taa kendisi oluyormuş. Turna yağ ise o firmanın markası oluyor.

Birde Çindeki Türkler açısından olaya bakmak istiyorum. Çinde yaşayan Türkler Türk ürünlerini gördüklerinde forumlarda yapılan yorumlar nasıl oluyor. Shanghai da TESCO markete Taris Zeytin yağı geldiğinde forumda şu yorumu görmüştüm.

TESCO markette TARIS zeytinyagi ithal gidalar bolumunde bulunmustur. Hasret cekenlere duyrulur.

Damak tadımıza uygun ürün bulmakta çok sıkıtı çekiyoruz, aynı zamanda bir firmada ekmek ihracatı yapsa fena olmaz hani

Çine ihraç edilen ürünler hakkında Çinde yaşayan Türklerin yorumları.

  • Şangay’da bizim damak tadımıza uygun yoğurt bulunmuştur. Adres: Metro Putuo Yoğurt pastörize olup Avustraly’dan ithal geliyor ama süper bir tadı var, tavsiye ederim.
  • Bugün Metro markette “Şölen” marka çikolata gördüm e haliyle aldık tabi, memlekete ufacıkta olsa katkımız olsun diye.

Sayınlar Gıdaya Çin pazarında başarılar dileriz, yağın yanında antepten lavaşta yollasalar fena olmaz hani

Yorum yapın