Çin’in 60. Yıl Kutlamaları

Bugün 1 Ekim 2009 Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 60. yılı kutlamaları vardı. Bu kutlamalar Çin ve Çinliler için çok önem arz ediyordu, kutlamaları ise Pekin olimpiyatlarını hazırlayan ekip hazırlamıştı.

Pekin’de her sabah güneş doğmadan yapılan bayrağın göndere çekilmesi seromonisi bugün saat 10:00 da Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Çin Başbakanı Wen Jiabao ve tüm Çinli liderler önünde yapılıyordu. Bayrak göndere çekilirken bir yandan Çin milli marşı söyleniyordu alandaki kalabalık tarafından. Milli marşın bitiminin ardından Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, alandaki askerleri selamlamak için Tian an men meydanına inmiş, Çin yapımı ilk araba olan “Hong qi” nin üzerinden taburların önünden geçiyordu. Her taburun önünden geçerken, Hu Jintao “Yoldaşlar merhaba” diyor, peşinden taburdaki askerler de baş komutanlarına merhaba diyordu. İkinci taburun yanından geçerken “Yoldaşlar sıkı çalışın”, askerlerden de “halkımız için hizmetteyiz” diyordu.

Selamlamanın ardından Hu Jintao Tian an men meydanın tüm halka yönelik bir konuşma yaptı. Konuşmasının bittikten sonra alanda bulunan binlerce asker başkumandanı ve yanındaki liderleri selamlıyordu. Kara askerlerinin başkumandanı selamlamalarının ardından, gök yüzünde Çin uçaklarının geçiti vardı, aynı zamanda ise okyanusta deniz altılar ve savaş gemileri de o anda geçit sırasındaydı, her ne kadar liderler bu geçit törenini göremeseler de CCTV bir ara okyanustaki geçit törenini de ekrana getirdi.

Askeri geçit törenin ardından alanda Çin Halk Cumhuriyetinin kurucusu Mao Ze Dong’un devasa resmi geçiyordu. Alanda büyük bir sessizlik vardı, alanda bulunan hoparlörlerden Mao Ze Dong’un kendi sesi yankılanıyordu. Mao Ze Dong alandakilere sesleniyordu ve bu kısa konuşmanın ardından alanda bulunanlardan büyük alkış yükseliyordu.

Kimler geçmediki kortejden, tüm eyaletler, Pekin’deki üniversiteler, Çin’de uzun süre yaşayan yabancılar, Pekin olimpiyatlarında derece alan sporcular, Aya giden astronot Çinliler…

Alanda büyük ve değişen bir yazı dikkatimi çekiyordu, bunların insan olduklarını ve değişen yazıda çiçekten yapılmış şapkalarını değiştirdiklerini sonradan öğreniyordum.

Yorum yapın