Çin’in Atatürk’ü Ve Anıt Mezarı

Nanjing gezimizde ilk durağımız Çin’in Atatürkü diye bilinen Çince ismi ile Sun Zhong Shan, dünyada bilinen adıyla Dr.Sun Yat Sen’in anıt mezarı. Merdivenleri çıkana kadar canımız çıksada Çin mimarisinin son yüzyılda övündüğü en önemli eser Sun Zhong Shan’ın anıt mezarı Zhong Shan Ling.

Nanjing’e vardığımızda benim planıma göre 309 yada 141 nolu otobüse binip “huan ma” durağında ineceğiz. Otobüs 1 yuan (0,25 TL) huan ma denilen yerde iniyoruz ama “ne in var ne de cin”. Planı bir siteden hazırladık, sitenin verdiği hizmet gayet güzel, nereden nereye gideceğini yazıyorsun site sana hangi otobüsü kullanman gerektiğini, taksiye binersen ne kadar yazacağını dahil söylüyor. Eğer yabancıysanız bu önemli taksicinin sizi dolandırdığını kolayca anlıyorsunuz. Biz telif ücreti felan istemiyoruz, başarılı olup projesini anlatırken bizden de bahseder belki o zaman mutlu oluruz birine faydamız dokundu diye.

Neyse bizim site burada yanılmış biz yolda kaldık bisikletle geçenler korktuklarından durupta yardım etmiyorlar. Taksiler dolu geçiyor, zaten 5 dakikada bir araba geçiyor. Tekrar otobüs bekleye durduk gelen otobüse paçozlama daldık taksi gördüğümüz yerde otobüsten inip taksiye bindik ve Zhong Shan Ling’e vardık. Bu yaşadığımız olay yüzünden Ming Xiao Ling’e gitmeme kararı aldık, hem terste kalıyor, hem pahalı, hem zamanımız yetmiyecek.

Zhong Shan dağında Zhong Shan Ling’in önündeyiz dertler bitti, yolu bulduk. Bilet fiyatı Zhong Shan Ling + Lin Gu Si tapınağı 80 yuan (20 YTL) eğer Ming Xiao Ling’i de gezersek 140 yuan (35 YTL) ödememiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz nedenden dolayı orayı iptal ettik.

Çin’in Atatürk’ü olarak Türkiye’de “Mao” bilinir, “Mao” Çince’de tüy anlamına gelir dolayısı ile hangi Çinliye mao derseniz anlamayacaktır, tam ismi olan Mao Ze Dong’u kullanmalısınız. Mao Ze Dong’da Çin’in en önemli siyasi adamıdır. Peki neden Çin’in Atatürk’ü olarak Sun Zhong Shan gösterilmiştir, Çinliler Sun Zhong Shan ile ilk bağımsızlık demokrasi terimlerini öğrenmişlerdir. Bu mücadeleyi Sun Zhong Shan başlatmıştır, onun fikirleri Çin’in en önemli siyasetçileri; Mao Ze Dong, Zhou Enlai, Deng Xiaoping gibi liderlere yol göstermiştir.

Sun Zhong Shan’ın görkemli mezarı ilk bakışta büyük bir çanı andırıyor, kabirde, yarım ay şeklinde bir meydan, taş bina, ana kapı, anıt pavyon (müzik salonu), ibadet salonu ve cenaze odası güneyden kuzeye doğru orta enleme göre aşamalı olarak sıralanıyor. Mezara ulaşmak için çıkılan merdivenin basamak sayısı 400 adet. Anıt mezar, Çin ve batı tarzlarını yansıtıyor, Çin’in yakın çağ mimarisinin 1. mezarlığı olarak her zaman övgü ile anılıyor.

Yorum yapın