Çin’in En Ünlü 10 Lüks Ürün Markası

Çin lüks ürün pazarı 2014 yılında 14.6 milyar dolar olarak, dünyanın bir numaralı lüks ürün pazarı olması bekleniyor. Dünyanın bir numaralı lüks ürün pazarındaki en ünlü 10 lokal markayı biz sizler için inceledik.

Batılı markalar genelde moda, aksesuar ve lüks otomobil alanlarında aktif olmaktadırlar. Çin’in yerel lüks firmaları ise daha çok geleneksel ürünler bazında dikkat çekiyor; çay, ipek, yeşim taşı ve ginseng. İşte Çin’in en iyi 10 yerel lüks ürün markası.

1. NE Tiger

Firma 1992 yılında kurulmuştur. Çin sosyetesini Gala’larda giydiren bir markadır, ısmarlama şeklinde kişiye özel tasarım ve dikim yapmaktadır. Çin’in Kuzey bölgesinde daha aktifdir.

2. Chow Tai Fook

Çin’in en ünlü mücevher markalarından biridir. 1929 yılında Kanton bölgesinde kurulan firma, 1956 yılında Hong Kong’lu girişimci Mr. Chen Yu Tung tarafından alınmıştır. Varlıklı müşterilere yönelik, moda, kaliteli ürünler ve lüksü birleştirmektedir. Çin, Tayvan, Malezya, HongKong ve Singapurda da bulunmaktadır.

3. Kweichow Mao Tai

Firma 1999 yılında kurulmuştur. Çinlilerin milli içeceği ve yemek kültürünün simgesi olan “Bai Jiu” nun, zengin Çinlilerin içtiği versiyonudur ! Genelde kutlamalarda özel günlerde en makbul hediyedir.

4. Omnialuo

1998 yılında kurulan Shenzhen’le firma, kaliteli bayan giyim üreticisi distribütörü ve perakendecisidir.

5. Erdos Cashmere

1979 yılında kurulan Erdos Cashmere, Çin’in en büyük kaşmir üreticilerindendir. Kaşmir yünü kullanılarak, örme giyisiler, dokuma ürünler ve aksesuarlar yapmaktadırlar.

6. Wuliangye

1959 yılında kurulan firma, Çinlilerin milli içeceği “Bai Jiu” konusunda uzmanlaşmıştır. Çin likörü olarak kabul edilen Bai Jiu için Wuliangye grubu likör şehri de inşa etmiştir.

7. Changyu

1892 yılında kurulan firma, Çin’in en büyük şarapçılarındandır. Dünyanın en iyi şarap listelerinde ilk 10 a giren firma, aynı zamanda birçok yarışmada da ödül almıştır.

8. Yunnan Pu’er Tea

1975 yılında kurulmuş, 2004 yılında özelleştirilmiştir. 2005 yılında yapmış oldukları açık artırmayla, 500 gramlık 64 yıllık Pu’er çayını 1 milyon RMB’ye (150.000 USD) satılmıştır.

9. Darian Ho

Hong Kong’lu tasarımcı Darian Ho tarafından 2004 yılında kuruldu. Çalışma saatleri dışında giyilebilecek lüks ürünler sunuyor.

10. Xiang Yun Sha

2003 yılında Shenzhen’de kurulan lüks bir ipek firmasıdır. Çin’in kültürel simgelerini ürünlerine işleyerek Çin içinde önemli bir pazar yakalamış durumdadır. Firma adını ilk gördüğümde bana “Yünsa” yı çağrıştırdı, ama Xiang Yun Sha (香雲纱) bir çeşit ipek çeşitiymiş.

Yorum yapın