Çinli, Nezaketi Garanti Ediyor

Çinlilerin güzel bir huyu var, müşteri ilişkilerinde ve kişisel ilişkilerinizde mutlaka sizlere büyük fayda sağlar. Yıllar önce Garanti Bankasında yaşadığım sorunla bir Çin bankasında yaşadığım sorun arasında Çinliler beni nasıl uzun vadede kazanırken, Garanti bankası nasıl kaybetti bunuda bu yazımızda paylaşacağım.

Kuru bir özür, her zaman yeterli değildir

Çinliler ilişkilere hep uzun ömürlü bakarlar ve ilişkileri korumak için çalışırlar. Sizlere karşı mahcup olmuşlarsa ya da hata yapmışlarsa, ilişkilerini devam ettirmek karşı tarafı sakinleştirmek için güzel bir alışkanlıkları bulunur. Çinliler söz vermiş ve sözünü yerine getirememişse, kendi hatasından ötürü sizlere zahmet vermiş ya da sıkıntıya sokmuşsa, sizden sadece özür dilemekle kalmazlar. Sizlerle ilişkilerini uzun süre devam ettirmek için, özrün yanı sıra size küçük bir hediye verir ya da yemeğe çıkarırlar. Çin’de bu uygulama çok yaygındır, bizde önemsenmeyecek hatalarda dahi bir hediye alabilir ya da yemek daveti alabilirsiniz. Çin’de başımdan geçen bir banka olayını sizlere anlatacağım, birçok Türk bankasına ders olmasını umut ediyorum.

Türk ve Çin bankaları

Türk bankacılığı, Çin ile kıyaslanamayacak kadar ileridedir, bunun yanı sıra Türkiye’de bir çok kişi (ben dahil) bankaların bir çoğundan memnun değildir. Türk bankaları ileri teknolojiye sahip çok gelişmiş olmalarına rağmen beni ellerinde tutamamışlardır. Ben önemli değilimdir, ama Türk bankalarıyla problemi olmayan ben kimse tanımıyorum. Türk bankaları, Çin bankalarına göre teknolojide bir kaç gömlek üstün olsalarda, müşteri memnuniyetin de Çin bankalarının gerisindedirler ve çoğu zaman müşteri kaybederler.

Garanti Bankası dalga geçiyor

Garanti bankasının internet şubesini kullanıyordum, belli bir sürede şifre değiştiriyorsunuz ve en son kullandığınız üç şifreyi de kullanamıyordunuz. Normalde az unutsam da ara sıra şifrelerimi unutuyordum, Türkiye’de telefonumuza mesaj atan Garanti, yurt dışına mesaj atmıyordu. Müşteri hizmetlerini aradığımda birden yüze kadar bütün numaraları tuşlayarak hatunun birine ulaştık, bizi şamar oğlanı gibi bir oyana bir buyuna bağlayıp durdular, beşinci kişiydi sanırım bunu biz yapamayız deyip başka bir numara verdi ! O numarayı aradığımda yukarıdaki prosedürü tekrar yaşadıktan sonra birine ulaştık oda bana bu işin yapılamayacağı söyledi. Bu tecrübeden ötürü, o gün bugündür Türkiye’de Garanti’nin önünden geçmem ve kartımıda kırmıştım zorda kalırsam da kullanmayayım diye. Bu olayı bir buçuk yıl önce yaşadım, yani sıcağı sıcağına yazsam daha sert olabilirdim, bu yazıda da amacım Garanti’yi yermek değil, Çin bankasındaki güzel uygulamayı ön plana çıkarmak.

Çin bankasındaki nezaket

Bank of Communications’dan Türkiye’ye para yollayacağım, parayı bankaya götürdüm. Tabi burada da birbirleriyle yardımlaşma yapıyorlar benim işlemimi yapan arkadaşa 5-6 kişi yardımcı oldu. Bana önce söyledikleri masrafın yarısından daha az para aldılar, ama benimde canıma minnet az masraf ödeyerek tekrar ofise döndüm. Öğleden sonra beni arayıp bankaya davet ettiler, hata yaptıklarını, müsait olduğunuzda sizleri bankamıza bekliyoruz dediler. Gittim masrafın diğer kısmını ödedim, banka müdürü yanıma gelerek ekibinin yapmış olduğu hatadan ve beni buraya kadar yorduklarından ötürü özür diledi. Hata yapan da kendi hatasından dolayı özür dileyerek, bana şangay expo yastığı hediye etti. Beni bankadan mutlu bir şekilde, onların değerli bir müşterisi olduklarını içtenlikle söyleyerek ve bana bunu hissettirerek uğurladılar. Türk bankalarının reklamda kullandıkları güzel hatunlarla, bizde müşteri memnuniyeti ön sıradır gibi kimsenin inanmadığı boş lafla değil.

Yorum yapın