Çinliler Hangi Gün Ateş Yakmazlar

Çin’de çok eski zamanlarda “Han Shi günü” kutlanırdı, Çinliler bugün asla ateş yakmıyorlar, yemek pişirmiyorlardı. Bugüne özel soğuk yemekler yeniyordu. Peki neydi bugünün özelliği neden ateş yakılmıyordu.

Jin hanedanlığının prensi düşman elinden kaçıyordu, yiyecekleri tükenmiş açlıktan ölmek üzereydiler. Yanındaki yardımcılarından biri bacağından bir et parçasını keserek prensine verdi. Prensi onun sayesinde açlıktan ölmekten kurtuldu. Prensi ona tahta çıktığında ne isterse vereceğini söyledi.

Prens tahta çıktığında ise bu yardımcısını unuttu, yardımcısı annesini de alarak ormanda yaşamaya başladı. Prens böyle bir söz verdiğini hatırladı ve o yardımcısını arattı, birçok kez ona gelmesi için çağrı gönderdi ama o gitmedi. Sonunda prens ormana geldi ve ona ormandan çıkmasını söyledi, o yine çıkmadı. Prensin emri ile ormanın 3 tarafı ateşe verildi, ateş onları sıkıştırdığında açık bıraktıkları bir taraftan gelmelerini bekliyordu prens. Beklenen olmadı, prensin yardımcısı annesine sarılmış bir şekilde yanarak öldü.

Bu olay üzerine prens çok üzüldü, o gün ateş yakmayı yasakladı. İşte o gün Qing ming gününden 2 gün önceki gündür nisanın 2 sine tekabül eder. Daha sonra bu gelenek Qing ming günü ile birleştirildi, Qing ming günü ise baharın geldiğini haber eden gündür. Yarın Qing ming gününü kutlayacağız, Çin’de 3 gün tatil. Yarın Qing ming gününü yazıyor olacağız…

Yorum yapın