Çinliler Helal Gıdalara Güveniyor

Çin gıda sektöründe yaşanan skandallar, Çinli tüketicileri daha fazla yediklerini sorgulamasına neden oluyor. Helal gıdalar da, ithal ürünler gibi tüketici gözünde hijyenik ve güvenli olduğundan ötürü gittikçe daha çok tercih ediliyor.

Çin’de 22 milyon civarında müslüman yaşıyor. Yılda %10 ile büyüyen helal gıda pazarının 3 milyar USD olduğu tahmin ediliyor. Helal gıda pazarındaki en büyük dış oyuncu ise Malezya. Helal gıdalara talep müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı, Ningxia Hui özerk bölgesi, Sincan Uygur özerk bölgesi, Qinghai ve Shaanxi eyaletlerin de daha fazla.

Çin gıda sektöründe yaşanan skandallar neticesinde, müslüman olmayan Çinli tüketiciler de hijyenik ve güvenilir olduğundan ötürü helal gıda ürünlerini tercih etmekte. Londra merkezli Mintel’in yapmış olduğu, “Ağustos 2011 – 2012 tarihleri arasında Çin’de lansmanı yapılmış paketli gıda ürünleri” araştırmasında da Helal gıdalar öne çıkıyor.

Çin Dünya’nın En Büyük İthal Gıda Pazarı Olacak

Gıda konularında yaşanan skandallar, Çinlileri ithal ürünleri almaya itiyor. Çin istatistik bürosuna göre yılda %15 oranında büyüyen Çin ithal gıda pazarının, 2018 yılında 80 milyar dolara ulaşarak, Dünya’nın en büyük ithal gıda pazarı olması bekleniyor.

Yorum yapın