Çinliler Kahvaltıda Ne Yer?

Öncelikle Çinliler bizim kahvaltıda yediğimiz ama onların yemediği şeylerden başlayalım. Çinliler kahvaltıda zeytin, peynir, tereyağı ve reçel yemiyorlar, gerçi başka zamanda yemiyorlar Jing Shang hocaya sorduk hocam neden yemiyorlar, zeytin belki yenir de peynirin kokusu hoş değil ama ben yiyorum Peki Çinliler kahvaltıda ne yiyorlar?

Bu sabah ben kahvaltı yapmak için Yu Xing den müsaade istedim, döndüğümde ne yedin dedi ve bu sayede konuya girdik. Çinliler sabah kahvaltılarında genelde çorba içerlermiş, buharda pişirilmiş mantı ve yağda kızartılmış ekmek, suda haşlanmış yumurta, sandviç (içinde ne olduğunu sormayı unuttum), menemen yeniyormuş. Ailesindeki büyükler süt içmiyorlarmış ama o içiyormuş çünkü ana sınıf öğretmeniymiş öğrencilerine örnek olması gerekiyormuş.

Kahvaltıda kızarmış pirinç ekmeği yiyenler varmış, pirinç unundan yapılan börek şeklinde hamur işleri varmış içine karides veya kıyma koyuluyormuş. Tatlı kahvaltı yapmak isteyenler ise kek yiyorlarmış, hindistan cevizli, kestaneli kekler oluyormuş. Çin eriştesi çok fazla bölgede yeniyormuş aynı zamanda geçen yazıda bahsettiğimiz zongzi da bazı bölgelerde kahvaltı da yeniyormuş.

Yanında tabi ki de yeşil Çin çayı içiliyormuş, aslında bölgeden bölgeye değişiyormuş ama o yeşil Çin çayını seviyormuş.

Yorum yapın