Çinlilerde Networking – Guanxi

Çin’de arkadaşlıkların, dostlukların, buna bağlı iş fırsatlarının temelini oluşturan kelime Guanxi [关系]. ‘Guanxi’ kelime manası ‘ilişki’ demek, Çinlilerin yaygın olarak kullandığı manası ise candan ilişki, gerçek dostluklardır.

Samimi ve Çıkarsız olun !

Amerikalı, Avrupalı satış koçlarının yeni satış yöntemleri adı altında sattıkları kitaplarda kullandıkları, –Dostluklar kurun, –Rakiplerinizin delemeyeceği dostluk kalkanı geliştirin gibi önerilerinin özü ve çıkarsız olanıdır Guanxi. Batılı satışçıların önerilerinde hep bir nokta eksiktir, içten, candan ve çıkarsız olmak. Dolayısıyla Çin’de yaşayan birçok batılı Guanxi’yi bilsede, uyguladığını sanmış olsada, aslında yetişmiş oldukları ortamdaki çıkarcı bakış açıları onların Guanxi içine girmesini engeller. Onların Guanxi’si tanışmaktan öteye gidemez. Beklediklerini elde edemediklerinde diyalog azalır ya da biter. Ama gerçek Guanxi çıkarsızdır ve süreklidir.

Dost Olduğumuz İçin Ticaret Yapıyoruz

Ticaret yaptığımız için dost değiliz, dost olduğumuz için ticaret yapıyoruz bakış açısı tamamen Guanxi ile ilgilidir. Belki de dostunuzla hiç ticaret yapma şansınız olmayacak, belki de 10 yıl sonra birlikte iş yapıyor olacaksınız ama her zaman görüşeceksiniz. Guanxi’yi gerçek arkadaşlıklar ve gerçek dostluklar olarak niteleyebiliriz. Guanxi’nin kurulması, oluşması zaman alır. Çin’de network oluşturmak bu şekildedir. Dostunuzun dostu sizin dostunuzdur, aynı zamanda potansiyel müşteriniz, partneriniz v.s. Güzel haber onların dostları da aynı şekilde sizin dostunuzdur !

Dostunuz Karşılık Beklemez

Dostlarınız, sizin daha çok kazanmanız için, size bütün Guanxi’sini kullanarak yardımcı olur. Dolayısıyla dostlarınıza açık olmalısınız, çözüm bulamadığınız konuları, gelecek planlarınızı dostlarınızla paylaşmalısınız. Dostunuz, size yardımcı olacağını düşündüğü başka dostunu, sizinle tanıştırmak için bir aktivite organize eder. Bunlar dost cemiyetleridir, kimi ne kadar tanıdığınızın önemi yoktur. O cemiyette bulunuyorsanız, oradaki herkes sizin en yakın dostunuz. Bütün dostlarınız sizlere yardım için oradadır, tabiki sizde onlara yardım için oradasınız.

Her Dost, Ayrı Bir Yoldur

Guanxi ağı bu şekilde sürerek devam eder. Sizler dostlarınızı başka dostlarınızla tanıştırırsınız. Onlar da sizleri başkalarıyla tanıştırırlar. Dostlarınız sayesinde daha fazla dostlarınız olur. Çinlilerin dediği gibi her dost ayrı bir yoldur, sizleri başarıya ulaştıracak yeni bir yol.

Dost Olmak Farklıdır

Çin’de hayat bu ilişkilerle devam eder, yemekler onun için kalabalık yenir, bunun için eğlenmeye kalabalık gidilir. Guanxi’nin manasını bilseniz de maalesef bunu anlamak, özümsemek böyle dostluklar kurmaya başlamak uzun bir süreç. Hatta uzun yıllardır Çin’de yaşayıp, böyle dostluklar kuramayan çok kişi var. Çinlileri tanımak ayrı, arkadaş olmak ayrı, dost olmak ise farklıdır. Guanxi kelimesinin anlamını bilip, genelde toplantılarda artık arkadaşız gibi yapmacık davranışlar çok çok kolay anlaşılır, genelde öyle cümleler kurmayın. Karşı taraftan da aynı şekilde bir cümle duyarsınız ama bunun yapmacık olduğu açıktır. Guanxi ise asla yapmacık değildir.

Guanxi oluşturamama nedenlerinin başında dil gelir. Çincenizin iyi olması Guanxi’nizi geliştirmeniz için önemlidir. Hatta dostlarınızın bulunduğu bölgenin dilini konuşabiliyorsanız ekstra avantajlısınızdır. Üstelik çıkar gözetmemek, dostlarınıza yardımcı olmak için çabalamak, sizin iyi bir dost olarak hatırlanmanızı sağlar.

İyi Guanxi Oluşturmak İçin 5 Basit Yöntem

1. Dürüst olun,
2. İnsanlara içten davranın,
3. İnsanlara yardımcı olmaktan zevk alın,
4. Karşılık beklemeyin,
5. Bulunduğunuz ortamdaki insanların kültürüne saygı gösterin, onlara uyum sağlayın.

Yorum yapın