Çinlilerin Fare Kültürü

Çinlilerin fareyle ilgili birçok geleneği var. Bunlardan biri de “Fare kızının düğün günü”. Çin’in Ay Takvimi’ne göre genellikle birinci ayın 25’ine rastlayan Fare Kızının Düğün Günü’nde bütün ailelerde gece lamba yakılmaz. İnsanlar ailece karanlık içinde oturarak, undan yapılan “fare ayağı” adlı bir yemek yer, sonra farenin kızını evlendirmesine kolaylık sağlamak için çok erkenden yatağa girer, ayrıca fareler yesin diye yere pirinç ve tuz serper. Çünkü eski toplumda fareyi kızdırmanın kötü şans getireceğine inanılırmış.

Fare kızını evlendiriyor diye bir şarkı da Çin de mevcut Yağ satarım gibi bir şey her halde Fare kızının düğünü insanların geleneksel yılbaşlarına rastlar dolayısıyla her evde değirmen çalışır. Fare Kralı çok kız mı ve şöyle demiş; ” Beni bir gün rahatsız edeni bin yıl huzursuz edeceğim demiş”. Efsane buya Çinlilerde yeni yılın ilk ayının 25. günü yukarıdaki geleneği yapıyorlar.

Bu hikaye sadece Çin’de kalmamış Rusya’ya da uğramış Ruslar da bir birlerine fare hediye etmeye başlamışlar 14 şubat yaklaşırken bunu okuyup da inşallah bir kız bana fare hediye etmez.

Yorum yapın