Çinlilerin Türkiye’deki Yatırımları

Hazine Müsteşarlığı’nın 2010 yılı sonunda yayınlamış olduğu Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı sermayeli firmalar listesine göre, 2010 yılı sonuna kadar Türkiye’ye yatırım yapmış 397 Çinli firma bulunuyor.

Hazine Müsteşarlığı’nın 31.12.2010 tarihli yayınlamış olduğu, Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı sermayeli firmalar listesine göre, Türkiye’de 397 Çinli firma yatırım yaparken, 21 Çinli firmada temsilcilik ofisi olarak Türkiye’de faaliyetlerine devam ediyor.

Çinli firmalar İstanbul’u seviyor

Hazine Müsteşarlığının listesine göre, Çinli firmalar Türkiye’de 21 ilde faaliyet gösteriyor. Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli firmaların, 298’i İstanbul’da, 42’si başkent Ankara’da, 12’si de İzmir’de bulunuyor. Çinli firmaların çoğu, toptan ticaret, ticaret komisyonculuğu, perakende ticaret alanlarında faaliyet gösteriyor, bu alanda 246 firma bulunuyor. Bu sektörü 34 firmayla oteller ve lokantalar, 22 firmayla da taşocakları ve diğer madencilik takip ediyor.

Taşocakları ve diğer madencilik sektöründe 22 Çinli firmanın faaliyet göstermesi, Çin’e ihracatımızda da önemli bir durum. Çünkü Çin’e olan ihracatımızın %69’unu madencilik sektörü oluşturuyor.

Yorum yapın