Cloud Gaming Nedir? Google’ın Bulut Tabanlı Oyun Platformu Resmen Duyuruldu!

İnternet hızlarının yükselmesi ve teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte internet üzerinden donanımın gücüne bağlı olmayan ve internet üzerinden “stream” edilerek oynanabilen oyunlar hayatımıza girmeye başlıyor. Daha önce Chrome üzerinde Assassin’s Creed Odyssey oyununu test eden ve kendi oyun servisini geliştirdiği bilinen Google, nihayet Stadia adlı bulut tabanlı oyun platformunu tanıttı.

Game Developer Conference (GDC) etkinliği çerçevesinde tanıtılan Stadia, birçok cihazda oyun oynanılmasını mümkün hale getirmeyi hedefliyor. Sony ve Microsoft’ta üst düzey pozisyonlarda çalıştıktan sonra Google’a geçiş yapan ve tanıtım esnasında Google CEO’su Sundar Pichai’ye eşlik eden Phil Harrison’ın aktardığına göre YouTube’da oyun yayınlarını seyretmek yeni bir boyuta geçecek. İzleyiciler, bir oyun videosunu izlediği sırada istediği bir anda yayınlanan oyunu oynamaya başlayabilecek. Harrison’un söylediğine göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, televizyonlarda, tabletlerde ve telefonlarda Stadia ile oyun oynamak mümkün. Oyun yayınlarının ilk etapta 4K çözünürlüğünde 60 FPS kare oranıyla oynanabileceği ve surround ses desteğinin sunulacağı ifade ediliyor. Google gelecek dönemlerde 8K çözünürlük sunacağını da belirtiliyor.

Bilgisayarlarda kullanılabilen kontrol cihazlarının Stadia platformunda oyun oynarken kullanılabileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla Stadia’yı kullanmak isteyen oyuncuların yeni bir kontrol cihazı almasına gerek yok. Ancak yine de Google’ın kendi oyun platformu için hazırladığı bir kontrol cihazı mevcut. Söz konusu kontrol cihazı, Stadia’nın kullanıldığı cihaza bağlantı kurabiliyor ve aynı zamanda cihazın üzerinde Google Asistan tuşu da yer alıyor. Böylece tek tuşla Google Asistan’a ulaşmak mümkün oluyor.

Stadia platformunun iyi bir şekilde çalışabilmesi için çok güçlü bilgisayarlar kullanılıyor. AMD ile ortaklığa giderek güçlü bir grafik işlemci geliştirdiğini açıklayan Google, bu grafik işlemcinin 10,7 teraflop güç ürettiğini belirtiyor. PS4 Pro’nun 4,2 teraflop ve Xbox One X’in 6 teraflop güç ürettiğini düşünürsek bu rakam bir hayli iddialı. Ayrıca Stadia sunucularının her birinin 2.7 GHz x86 işlemci ve 16 GB RAM sahibi olduğu da açıklananlar arasında.

Google’ın oyun platformunda sunulacak olan ilk oyunun adı da belli olmuş durumda. Buna göre efsane oyun serisi Doom’un yeni çıkacak olan sürümü Doom Eternal; 4K çözünürlük, 60 FPS ve HDR desteğiyle birlikte platformun ilk oyunu olarak karşımıza çıkacak.

Stadia’nın ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Yaz aylarında platformla ilgili daha fazla detayın açıklanması bekleniyor.

“Cloud Gaming” Nedir?

Cloud Gaming (Bulut oyunculuğu) adı verilen sistem, uzaktan farklı bir cihaza bağlanarak oyun oynanmasını mümkün hale getiriyor. Oyun oynamak isteyen kullanıcının çok güçlü bir bilgisayara sahip olmasına gerek kalmıyor. İyi bir internet bağlantısı ve bir ekran sayesinde uzaktaki cihaza bağlanılıyor ve o cihazdaki mevcut oyunun uzaktan oynanabilmesi sağlanıyor.

Yorum yapın