Çocukları Bulaşıcı Hastalıklardan Korumanın Yolları Neler?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hastalıklara karşı en savunmasız ve en çabuk yakalananlar çocuklardır. Arkadaşlar, okul ve evde de hemen hastalık bulaşır. Yapılan araştırma sonucun da en çok okulda ve arkadaşlarıyla geçirdikleri zamanda bulaşıcı hastalıkları kapmaktadırlar. Her anne ve babanın özellik mevsim geçişlerinde sonbahar ve kış ayların da çocuklarına dikkat etmeleri gerekir gereken önlemleri almaları gerekir. Bunun için anne ve babanın şu önerileri dikkate alması gerekir ve bu önerileri uygulaması gerekir.

Mevsime göre giydirin çocuğunuzu soğuk havalar özellikle kalın giydirin üşütmeye bağlı birçok hastalık bu aylarda olur. Okuldan gelir gelmez ellerini iyice sabun lamasını sağlayın okulda hastalıkların buluşacağı en riski yerdir. Yeterice vitamin olmasını sağlayın özellikle c vitamini almasın sağlayın meyve ve sebze bolca yedirin.

Sıvı tüketimini en üst düzeye çıkartın su ve meyve suları olca içmesini sağlayın. Okulda ve ya dışarıda satılan açıktan satılan yiyecekleri ve içecekleri tüketmemesini ona anlatın ve bunların hastalık yapma ihtimallerinin yüksek olacağını anlatın. Bulaşıcı hastalıkların olduğu dönemlerde ve ya sıra arkadaşı hasta olduğu günlerde okula yollamayın ve ya hasta olan arkadaşıyla aynı sırada oturmamasını tembihleyin.

Çocuğunuz kendini hasta hissederse o gün okula göndermeyin istirahat ettirin onu o gün c vitamini takviyesi yapın. Ona nane limon karışımı, ballı süt içirin, eğer ateşi yüksek ise kendini iyi hissetmese ikinci gün doktora götürün. Tedavi sürecinde ilaçlarla birlikte istirahat, odasını sık sık havalandırma, meyve, çorba, sebze yemekleri ve sıvı tüketmelidir. Hastalıktan bir an önce kurtulmak için bunlar yapılmalı ve buluşmaması için aile bireylerinin dikkat etmesi gerekir.

Yorum yapın