Çocukları Derslerden Nefret Ettiren Yaklaşımlar

Çocukların başarılı bir öğrenci olması için nasıl bir yaklaşımla onlarla iletişim kuruyorsunuz. Anne ve babanızdan kalma yöntemlerle çocuğunuzun üzerinde başarı sağlamak istiyorsanız kendi başarınızı inceleyin. Siz gerçekten nasıl bir öğrencilik yaşadınız ve bunu çocuğunuzun yaşamasını ister miydiniz? Unutmayın ki en etkili yolu bilecek olan kişi bireyin ta kendisidir. Bundan ötürü çocuğunuzun sizden daha az zeki olduğunu düşünerek kendi bilme şeklinizi ona empoze etmeye çalışmayın. Bunun yerine onu dinleyin.

Çocukları derslerden nefret ettiren yaklaşımlar

Çocuğunuzun ilgisi ve yeteneğini bastırmayın. Her insan içinde arzularla doğar ve onun arzusu dünyaya verdiği yeteneğidir. İçindeki hediye onun tüm dünyaya vermeye hazırlandığı hediyeyken siz o hediyenin değersiz olduğuna çocuğunuzu ikna ederseniz tüm dünya çok şey kaybedecektir ve bunun mimarı olacak olan kişi siz olacaksınız. Bunun yerine çocuklarınızı dinleyin.

En çok yapılan hatalar çocukların arzu ettikleri, sevdikleri şeyleri küçümsemektir; Çocuğum bırak elindeki o şiiri git matematik çalış, müzisyen olarak para kazanamazsın bu memlekette git derslerinle ilgilen, matematiğin yüksek olsun diğerleri sıfır olsa da olur, kitap yazmak gibi saçma sapan şeylerle uğraşma, kızım dans edeceğine dersine çalış dansöz mü olacaksın başımıza? Çocukları derslerden soğutan bu yaklaşımlar tanıdık geldi mi?

Çocuğunuzun elinden en sevdiği uğraşını ya da hayat amacını alırsanız, buna sebep olan şeyden nefret etmesi doğaldır. Ebeveyn olarak kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve en sevdiğiniz kıyafeti giymenize engel olduğu için kayınvalidenize duydumsadığınız hisleri düşünün. Sizce bu gerçeklikte yer alsaydınız mutlu olur muydunuz? Çocuğunuzun matematiğe , kayınvalideniz muamelesini yapmasını istemiyorsanız tavrınızı değiştirmeniz gerekir. Çocukların matematikten nefret etmeleri, çocukların fen bilimlerinden nefret etmelerinin sebepleri nelerdir? Diye düşündüğünüzde genellikle ortak yaklaşımlarla karşılaşırsınız.

Hiç durmadan ders çalışılması gerektiğine dair inanış

Hayatınızın belirli bir dönemini bir odada, kafanız önünüze eğik şekilde geçirmesini istediğiniz kişiye karşı ne hissedeceğinizi düşünün. Ders çalışılmak bir hapis sebebine döndüğünde çocuğunuz hiçbir şey yapmak istemeyecektir. Zorundalıklarla çocuğunuzu boğmak, mutsuz etmek yerine bırakın yapacağını keyifle yapsın. Belki de verimli çalışılan bir saat on saatten daha etkilidir. Bırakın çocuğunuz yolculuğunu kendisi keşfetsin. Çocukları dinlemek her zaman etkilidir. Çocukların eğitimini kolaylaştırmak için daha hızlı öğrenme teknikleri, derslerin kolay anlaşılır metodları üzerinde durursanız çocuğunuza çok daha büyük bir fayda sağlarsınız.

Yorum yapın