Çorapla Uyumak Zararlı Mı?

Bu yazımda toplumda yaygın olan çorapla uyumanın sakıncalarından bahsedeceğim. Yatmadan önce çoraplarını çıkarmaya erinen kişiler oldukça fazla tabi herkes olmasa da bazı kişiler ya alışkanlık haline getirmiş yada eringenliğinden çoraplarını çıkarıp yatağa girmezler yani çıkarmadan yatağa girerler belki sizin de tanıdığınız bu tip kişiler vardır. Evet çorapla yatmanın zararları var mı evet çorapla yatmak kan dolaşımının bozulmasına neden olur. Çünkü çorabın lastikleri ayak bileğini sıktığı için kılcal damarlardaki kan dolaşımı etkilenir ve bu yüzden çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir.

Çoraplarını çıkarmadan yatan kişi belki şimdi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasa da yaş ilerledikçe sorunlar ortaya çıkabilir.

Çorapla Yatmanın Zararları Nelerdir?

Kan dolaşımı bozulduğunda ortaya ayakta morarmalar ve derinin kuruması gibi sorunlar ortaya çıkar ayrıca uzun vadede tırnaklarda şekil bozuklukları da ortaya çıkar. Yani anlayacağınız ayığın rahat olması gerekir örneğin ben bırakın çorapla yatmayı normalde bile çoraptan rahatsız olurum gündüzleri mecbur olduğum için giyerim fakat yatağa kesinlikle çoraplarımı çıkarmadan girmem. Genelde gençler biraz sorumsuz ve canlarının kıymetini bilmediği için çorapla yatar evet bu yazımı okuduktan sonra artık yatarken çorabı çıkaracaksınız değil mi yazdıklarım benim görüşlerim değil uzmanların uyarılarıdır ben burada uzmanların görüşlerini sizlere paylaşıyorum.

Bakalım daha başka sağlık sorunlarına yol açıyor mu evet çorapları çıkarmadan uyumak ayakların terlemesine neden olur terleyen ayaklar havasız kalır ve ayak mantarı oluşmasına zemin hazırlar. Bitmedi başka sağlık sorunları da ortaya çıkar örneğin egzema, dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir. Uzmanların tavsiyesi yatağa girmeden önce çorapları çıkarmadan yanadır hatta işten geldiğininiz de çıkarılmalı ve ayaklar yıkanmalıdır bu şekilde ayaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Çorapla Yatmak Günah Mı?

Bu soruya da kısaca cevap verelim dinen herhangi bir mahsuru yoktur temiz olmak şartıyla zaten temiz olmayan elbiselerle de yatılmaz değil mi?

Yorum yapın